Křováky ničí alkohol. Změní to rozsudek?

Rebecca Harrison (zvláštní zpravodajka Reuters)
14. 12. 2006 0:00
Kaudwane - V osadě Křováků v poušti Kalahari je časné odpoledne a všichni kolem jsou opilí. Rozsudek v nejsledovanějším soudním sporu v Africe to však změní. Možná.
Roy Sesana, vůdce křovácké komunity (uprostřed) čeká s ostatními členy kmene na verdikt soudu.
Roy Sesana, vůdce křovácké komunity (uprostřed) čeká s ostatními členy kmene na verdikt soudu. | Foto: Reuters

Botswanské Křováky, kteří jsou rovněž známi jako Sanové, odsunula vláda ze země jejich předků.

Dnes už nedokážou lovit ani sbírat divoce rostoucí plody, takže prakticky jedinou jejich činností je pití silně kvašeného ječného piva.

"Trpím tady. Chci jít domů, protože vím, kde tam najdu jedlé rostliny a antilopy k lovu," prohlásil jednašedesátiletý Letshwao Nagayame v tomto ponurém přesídleneckém táboře asi 200 km severně od botswanského hlavního města a během řeči z něj táhne alkohol.

"Tady neděláme nic jiného, než pijeme tohle pivo nás zničí."

Sethlobogabotshelo Phuduhudu (vlevo) hovoří se svým manželem Letshwao Nogayamem před jejich chýší ve vesnici Kaudwane, asi 200 kilometrů od botswanského Gaborone.
Sethlobogabotshelo Phuduhudu (vlevo) hovoří se svým manželem Letshwao Nogayamem před jejich chýší ve vesnici Kaudwane, asi 200 kilometrů od botswanského Gaborone. | Foto: Reuters

Soud rozhodl, křováci se radují...

Botswanský Nejvyšší soud ve středu rozhodl, že se Nagayame a tisíce dalších Křováků, kteří představují jedny z posledních přežívajících lovců-sběračů na světě může vrátit do země, kde jeho předkové 20 000 let lovili divokou zvěř a sbírali jedlé divoké rostliny. Bylo na čase.

Křováci v tomto pozemkovém sporu, který patří k nejsledovanějším v Africe, argumentují tím, že je vláda koncem 90. let a počátkem nového tisíciletí nezákonně vysídlila z chráněných lovišť v Přírodní rezervaci centrální Kalahari (CKGR), aby zde mohla zahájit těžbu diamantů.

Botswana ovšem tvrdí, že Sanové, z nichž někteří dnes jezdí v nákladních autech a nosí moderní džínsy a teplákové soupravy, již dávno opustili tradiční zvyky a že rezervace je ve skutečnosti past chudoby, která jim brání usilovat o lepší život a upírá jim přístup ke zdravotnictví a školství.

Další reportáže ze světa
Autor fotografie: Aktuálně.cz

...jenže problémy zůstávají

Vláda také říká, že západní aktivisté, kteří si získali podporu bojovníka proti apartheidu Desmonda Tutua a britské herečky Julie Christieové, Křováky romantizují, a popírá, že by chtěla v rezervaci, která je pro novináře nepřístupná, cokoliv těžit.

Rozsudek nemusí být pro Křováky pozitivní také proto, že vládu zbavuje povinnosti zajišťovat domorodcům, kteří se do pouště vrátí, některé základní životní potřeby, jako například přísun vody.

"Ani před přesídlením nevedli život lovců-sběračů. Pěstovali plodiny a lovili s pomocí psů, koní a někdy i automobilů a zbraní zakoupených mimo rezervaci," uvedl vládní mluvčí Clifford Maribe.

Ztracená důstojnost

Lobbystická skupina Survival International se sídlem v Británii vede proti vládě a těžařské firmě De Beers agresivní kampaň a celý případ vykresluje jako střet nezřízeného rozvoje s právem domorodců určit si vlastní osud.

Ženy z komunity křováků si přišly vyslechnout rozsudek.
Ženy z komunity křováků si přišly vyslechnout rozsudek. | Foto: Reuters

"Pokud Křováci nezvítězí, pak se jejich způsob života rozpadne," sdělila koordinátorka kampaně Fiona Watsonová na zaprášené silnici mezi Kaudwane a Gaborone, když před středečním rozsudkem převážela na korbě nákladního auta Křováky do hlavního města. "Žijí z milodarů, ztratili veškerou důstojnost."

Nagayame, který má na sobě umouněné tričko se sloganem "Miluji CKGR", také doufal, že soudce rozhodne v jeho prospěch, a plánuje triumfální návrat domů.

"Pocházíme odtamtud. Narodili jsme se tam a díky tomu vyhrajeme," prohlásil a dál se choulil v pásu stínu před svou mrňavou chýší z větviček a stébel. "Pojedu zpátky do CKGR. Musím jet domů."

Sanský chlapec a jeho matka ve vesnici Kaudwane. Zhruba tisíc křováků se může vrátit zpět do svých lovišť, kde jejich předkové sbírali divoké rostliny 20 000 let.
Sanský chlapec a jeho matka ve vesnici Kaudwane. Zhruba tisíc křováků se může vrátit zpět do svých lovišť, kde jejich předkové sbírali divoké rostliny 20 000 let. | Foto: Reuters

Botswana a diamanty: recept na úspěch

Botswana, tato řídce osídlená země sousedící s Jihoafrickou republikou a podle hodnoty vytěžené suroviny největší producent diamantů na světě, bývá opěvována jako africký recept na úspěch.

Její demokratický ráz se však v posledních letech ocitl pod drobnohledem na základě obvinění, že vláda špatně zachází s Křováky a umlčuje kritiky.

Britští koloniální vládci vyčlenili v roce 1961 obrovskou rezervaci v centrální Botswaně jednu z největších v Africe jako útočiště pro Křováky.

Zástupci Survival International tvrdí, že firma De Beers, která ve společném podniku s vládou těží převážnou část botswanských diamantů, kvůli zásobám těchto drahých kamenů po rezervaci pošilhává. Největší producent diamantů na světě však tvrdí, že nic podobného nemá v plánu.

Survival International zdůrazňuje, že se nestaví proti těžbě jako takové, ale že Křováci musí mít nad svým územím kontrolu.

Foto: Aktuálně.cz

Od konce 90. let přesídlila vláda přibližně 2000 Křováků a všichni kromě 24 lidí podle ní odešli z rezervace dobrovolně. V Botswaně žije asi polovina z posledních 100 000 jihoafrických Křováků.

Zástupci Survival International už předem uvedli, že se v případě soudní prohry odvolají.

 

Právě se děje

Další zprávy