Praha - Finanční krize, která už několik měsíců sužuje takřka celý svět, v dohledné době citelně zredukuje počet pracovních míst v zemích Evropské unie.
Odhady Evropské komise předpokládají, že nezaměstnanost v rámci Unie vzroste v průměru o dvě procenta. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to prohlásil eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla.
Růst nezaměstnanosti podle něj ovšem nepostihne všechny země sedmadvacítky stejně. "V současné době víme, že nejsilnější dopady na pracovní trh jsou ve Španělsku, Velké Británii a Irsku," vysvětlil někdejší český premiér.
Zatím poslední data z října loňského roku ukazují, že nezaměstnanost v rámci EU je na 7,1 procenta.
Boj s krizí bude i jedním z hlavních cílů právě probíhajícího českého předsednictví EU. "Krize se během českého předsednictví prohloubí a situace bude v jeho závěru velmi vážná," prohlásil v České televizi ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Nejobtížnější podle něj bude udržet soudržnost jednotlivých zemí Unie a zabránit egoismu jednotlivých členů evropského společenství.
Nezaměstnanost pozvolna roste i v Česku
Negativní dopady krize už pocítili i Češi. Podle dosud posledních údajů ministerstva práce a sociálních věcí vzrostla v listopadu nezaměstnanost na 5,3 procenta. Lidí bez práce bylo 300 tisíc.
Další vlna propouštění se přitom dá očekávat. Například Svaz automobilového průmyslu už v prosinci avizoval, že jen v tomto odvětví průmyslu přijde o práci bezmála 14 tisíc lidí. Řada podniků už své brány uzavřela. Například mladoboleslavská Škoda Auto omezila výrobu a propustila agenturní pracovníky.
Už v půli loňského prosince prozměnu začala nechtěná dovolená pro šest tisíc lidí, kteří pracovali pro jihlavský Bosh Diesel, největšího zaměstnance na Vysočině.