Krize v Zimbabwe poprvé na stole Rady bezpečnosti

gaz, Reuters
30. 4. 2008 18:30
Armáda začala s vyzbrojováním Mugabeho milicí
Foto: Reuters

Harare/Washington - Zimbabwská ústřední volební komise znovu odložila zveřejnění výsledků prezidentských voleb. Ty se přitom konaly už před měsícem.

Ve volbách pravděpodobně vyhrál opoziční kandidát Morgan Tsvangirai. Současný režim Roberta Mugabeho se však odmítá vzdát moci.

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch teď armáda vyzbrojuje Mugabeho přívržence. A ti začínají terorizovat obyvatele země.

Rada bezpečnosti nejednotná

Situace v Zimbabwe se v úterý také poprvé dostala na pořad jednání Rady bezpečnosti OSN. Západní státy tlačí na to, aby tam mezinárodní společenství poslalo zvláštního vyslance. Jihoafrická republika (JAR), která Radě předsedá, se tomu ale brání.

Přívrženec opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) ukazuje popáleniny, které mu způsobila armáda.
Přívrženec opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) ukazuje popáleniny, které mu způsobila armáda. | Foto: Reuters

Prezident JARu Thabo Mbeki totiž dává přednost "tiché diplomacii". A to přesto, že se ukazuje jako neúčinná. 

Jihoafrická republika navíc tvrdí, že krizi v Zimbabwe Rada bezpečnosti vůbec nemá řešit. Misi OSN podmiňuje souhlasem Harare.

O mezinárodní pozorovatele naopak velmi stojí opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC), které už dokonce přišlo s konkrétním jménem - Annou Tibaijukovou. Ta tu před třemi lety na podobné misi byla - tehdy se Mugabe přes odpor obyvatel rozhodl zbourat některé chudinské slumy.

Vláda národní jednoty, nebo teror?

Harare mezitím začalo uvažovat o podobném rozdělení moci, jaké začíná fungovat v Keni. Povolební násilnosti si tam na přelomu roku vyžádaly okolo tisícovky obětí.

"Není zde cesta, jak by se jeden mohl obejít bez druhého," řekl BBC zimbabwský velvyslanec u OSN Boniface Chidyausiku.

Zatím se však Mugabeho režim snaží opozici v zemi potlačit terorem.

"Podle velkého počtu obětí a očitých svědků, se kterými jsme mluvili, sestavují stoupenci Mugabeho ZANU-PF a váleční veteráni seznamy aktivistů MDC, kteří jsou pak systematicky terorizováni," řekla agentuře Reuters Georgette Gagnonová, ředitelka africké pobočky Human Rights Watch.

Opoziční zdroje tvrdí, že už bylo provládními milicemi zabito nejméně 15 členů MDC, běžní občané jsou navíc nuceni veřejně vyhlašovat podporu Mugabeho diktátorskému režimu, který v Zimbabwe nastolil největší ekonomickou krizi v její historii.

 

Právě se děje

Další zprávy