Tbilisi - Politická krize v Gruzii eskaluje. Prezident Michail Saakašvili vyhlásil v celé zemi patnáctidenní výjimečný stav. Novinářům to oznámil ministr hospodářství.
"Jsme svědky pokusu o puč a vyvolání nepokojů," zvůvodnil v gruzínské televizi mimořádný krok i předseda gruzínské vlády.
Ministr pro ekonomický rozvoj Georgij Arveladze řekl, že během trvání výjimečného stavu budou uzavřeny veškeré nezávislé televizní kanály.
Gruzie: Vinu nese Rusko
Speciální síly policie obsadily podle informací agentury Reuters budovu opoziční televizní stanice Imedi a namířenými zbraněmi donutily novináře lehnout si na zem. Televize poté přestala vysílat.
Majitel televize, která intenzivně informovala o probíhajících protivládních protestech, Badri Patarkatsišvili oznámil, že se nynější gruzínská vláda svým chováním ničím neliší od vlád Sovětského svazu.
Gruzínský prezident Saakašvili obvinil z rozdmýchávání protestů ruské tajné služby pracující v zemi.
Proti těmto obviněním se Rusko ostře ohradilo, nazvalo je "antiruskou hysterií" a oznámilo, že bude "adekvátně reagovat" na středeční vyhoštění tří svých diplomatů z kavkazské země.
Gruzie také odvolala z Moskvy svého velvyslance
Vztahy mezi oběma zeměmi jsou již delší dobu na bodu mrazu. Prozápadně orientovaný Saakašvili zcela otevřeně vyzývá ke vstupu své země do NATO a Evropské unie. Rusko podporuje separatisty v Abcházii a Jižní Osetii, územích, které považuje Gruzie za své.
Církev proti vládě
Gruzínská policie včera slzným plynem a vodními děly rozehnala demonstranty, kteří požadují odstoupení prezidenta Saakašviliho.
Zatímco ve středu ráno bylo na náměstí před parlamentem okolo stovky protestujících, později jejich počet vzrostl na několik tisíc. Během policejní akce, při které se demonstranti rozutekli, bylo podle údajů z nemocnic hlavního města zraněno 508 lidí, sto z nich bylo hospitalizováno.
Zákrok proti demonstrantům kritizoval nejvyšší církevní hodnostář v zemi, patriarcha Ilja II:. Podle něj je "zcela neakceptovatelný".
Evropská unie oznámila, že do oblasti pošle svého zvláštního vyslance, který by se měl setkat se všemi zainteresovanými stranami.
Korupce a chudoba
Protestující obviňují vládu prezidenta Michaila Saakašviliho ze špatného hospodaření, korupce a neschopnosti vypořádat se s chudobou v zemi. Tedy ze stejných věcí, které zlomily vaz jeho předchůdci Eduardu Ševardnadzemu před čtyřmi lety.
Čtěte reportáž z místa: Gruzie je na nohou. Vrací se Revoluce růží
Saakašvili demonstrantům vzkázal, že jejich obvinění jsou nesmyslná. Svůj post prý neopustí a předčasné volby nevyhlásí.
Mnoho z protestujících podporuje opozičního vůdce Irakliho Okruašviliho, který byl zatčen a posléze propuštěn na kauci minulý měsíc. Nyní je Okruašvili v Německu.
Zásah v ranních hodinách
Ve středu ráno byli podle opozice dva demonstranti zatčeni.
Podle starosty Tbilisi Gigiho Ugulavy byla ranní policejní akce v pořádku.
"Poslouchal jsem jednoho z opozičních vůdců, který hrdě oznamoval, že plánují postavit stany a udělat v Tbilisi stanové městečko. My jsme tomu jen zabránili, protože je to vůle lidu. Nechce mít stanové městečko v Tbilisi," vysvětlil.
Od pátku se před parlamentem vystřídaly desítky tisíc demonstrantů. Jde o největší protesty v zemi od té doby, co se Saakašvili roku 2003 při tzv. Revoluci růží chopil moci.