Anketa: Billboardy v Moskvě varují před jadernou katastrofou. Co na to Rusové?

pru Reuters pru, Reuters
30. 3. 2023 10:21
V ulicích Moskvy se objevily digitální billboardy, které informují veřejnost o tom, jak se má zachovat v případě jaderné nouze. Krátké spoty obyvatelům ruské metropole radí, jakým způsobem si zabalit „nouzový kufřík“ či jak se chovat v protiatomovém krytu. Mnozí obyvatelé Moskvy ale podobné výzvy berou s nadhledem a jadernou hrozbu nepovažují za reálnou, zjistila agentura Reuters.
Moskvané zůstávají klidní i přes varování, aby se připravili na jadernou pohotovost | Video: Reuters

"Nemyslím si, že se něco stane, pokud myslíte jadernou hrozbu," uvedl v anketě agentury Reuters sedmačtyřicetiletý Andrej, zatímco postával vedle jednoho z billboardů u vchodu do moskevského Parku Gorkého. "Když se nestane nic, tak proč bychom se na to měli připravovat?" dodal.

Obdobné názory sdíleli i další oslovení obyvatelé ruského hlavního města. "Ne, tato varování mě neděsí a nemění můj postoj ke světu, lidem a našemu prezidentovi. Myslím, že žijeme v nejbezpečnější zemi na světě. Náš potenciál je velmi vysoký," uvedla na kameru osmatřicetiletá Julia Gorodňanská a dodala, že dle jejího názoru žádná země na světě nedisponuje tolika zbraněmi jako Rusko.

Někteří respondenti snahu tamního ministerstva pro mimořádné události, které stojí za výrobu billboardů, ale vyzdvihli a ocenili, že se snaží veřejnost připravit na všechny možné scénáře. "Naše mentalita je taková, že lidé by nic neudělali, dokud by se nerozpoutalo peklo. Proto si myslím, že je dobré lidi informovat a připravit je," uvedl třicetiletý obyvatel Moskvy Vladimir. "A tento způsob je účinnější než televize - lidé se na něj mohou dívat, když třeba uvíznou v dopravní zácpě," dodal Daniil, další z oslovených. 

Spoty, které se ulicích Moskvy začaly objevovat v poslední době, obyvatelům mimo jiné doporučují, jaké nezbytné věci si s sebou zabalit v případě jaderného útoku. Nechybí mezi nimi například vysílačka či zásoby jídla a tekutin na tři dny. Obyvatele také vyzývají k tomu, aby si zjistili, kde se nachází nejbližší protiatomový kryt.

Kreml pravidelně odpovídá na neúspěchy ve válce na Ukrajině připomínkami, že disponuje jadernými zbraněmi. Putin naposledy ohlásil záměr rozmístit jaderné zbraně i na území svého spojence, v Bělorusku, a to prý v reakci na tlak Západu. Ve středu také Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem Jars a několika tisíci vojáky. Podle agentury Reuters jde jen o další pokus Moskvy předvést svou jadernou sílu.

Téma jaderné hrozby pravidelně rezonuje i na ruských státních kanálech. Například v lednu vzbudila pozornost slova prokremelského moderátora Vladimira Solovjova, který ve vysílání ruské státní televize Rossija 1 použití jaderných zbraní plamenně hájil. Jeho výhrůžkám ale neúnavně oponoval tamní vojenský expert Jevgenij Bužinskij. Stál za tím, že jaderné zbraně mají sloužit jako "odstrašující politický nástroj" a jakékoli vyhrocení situace je v současnosti nemožné.

Video: V ruské TV opět mluvili o jaderném útoku. Host ale moderátora ukázkově vykolejil (12. 1. 2023)

"Domnívám se, že použití jaderných zbraní je nemožné," prohlásil ve vysílání ruské státní televize tamní vojenský expert Jevgenij Bužinskij. | Video: Rossija 1
 

Právě se děje

Další zprávy