reklama
 
 

Krásou proti barbarství. V poušti se otevírá luxusní "arabský Louvre", ukáže i vzácný výtisk Bible

10. 11. 2017 12:15
Francie popularizuje svoji kulturu originálním způsobem. Ve Spojených arabských emirátech se o víkendu otevře "mladší sourozenec" Louvru. V muzeu budou k vidění i díla malířů Leonarda da Vinciho nebo Pabla Picassa.

Abú Dhabí - Ve Spojených arabských emirátech se dá leccos vidět. Sjezdovka s umělým sněhem, nejvyšší budova světa nebo obří akvárium uprostřed nákupního centra.

O víkendu ale v metropoli Abú Dhabí přibude ještě jedna zvláštnost - projekt, který vyšel na miliardy dolarů.

Galerie Louvre.

Nejde o krádež jména slavného francouzského muzea. Paříž s arabskou stavbou souhlasila a na základě smlouvy bude "mladšímu sourozenci" pravidelně půjčovat umělecká díla.

Budovu ve Spojených arabských emirátech, která se pyšní stříbrnou kopulí, navrhl francouzský architekt Jean Nouvel.

Kurátoři dali dohromady 600 uměleckých děl. Nechybí malíři jako Vincent van Gogh, Pablo Picasso nebo Paul Gauguin.

V muzeu bude k vidění například socha sfingy z šestého století před naším letopočtem, mramorová busta Alexandra Velikého nebo Portrét dámy (La Belle Ferronniere) od Leonarda da Vinciho.

Vystaveno bude i umění křesťanské a buddhistické, například socha madony z 15. století. Dále staré vzácné výtisky Bible, Koránu a svitky Tóry.

A dokonce i díla zobrazující nahotu, což bývá v muslimských zemích obvykle tabu.

Lákadlo pro turisty

Paříž a Abú Dhabí podepsaly smlouvu o spolupráci a stavbě nového Louvru před deseti lety.

Muzeum mělo stát už v roce 2012, ale zbrzdila ho globální finanční krize a nižší cena ropy, která je hlavním zdrojem příjmů pro Spojené arabské emiráty.

Turistika je však stále důležitější položkou.

"Kultura je tím, co nás odliší od ostatních. Nyní budeme atraktivní pro různé druhy cestovatelů," uvedl před otevřením galerie Saíf Sáid Ghubáš, ředitel Úřadu pro turistiku v emirátu Abú Dhabí.

Vláda emirátů tvrdí, že díky muzeu přibudou ročně miliony zahraničních návštěvníků.

Spolupráce s Francií

Slavnostní recepce se ve středu zúčastnil také francouzský prezident Emmanuel Macron. "Toto výjimečné muzeum propojí Evropu s arabským světem. Je ukázkou, že krása může bojovat proti nenávisti," uvedl Macron.

Podle francouzské ministryně kultury Francoise Nyssenové je důležité, že se takové muzeum otevírá poté, co svět šokovalo barbarské ničení památek bojovníky Islámského státu.

"Je to odpověď civilizace na barbarství," řekla ministryně.

Z řad umělců ale ve Francii zaznívají i kritické hlasy, které hovoří o "výprodeji" francouzské kultury. Zastánci nicméně projekt považují za možnost prezentovat francouzskou kulturu a vliv v Perském zálivu a součást zahraniční politiky.

Například v roce 2009 Francie otevřela ve Spojených arabských emirátech vojenskou základnu. Svoji první v regionu, kde mají tradičně vojenské opěrné body a základny hlavně Spojené státy a Velká Británie.

autor: Martin Novák | 10. 11. 2017 12:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama