Krajně provokativní a skandální čin. Rada bezpečnosti OSN odsoudila poslední raketový test KLDR

ČTK ČTK
15. 9. 2017 23:37
Rada bezpečnosti OSN odsoudila poslední severokorejský raketový test. Označila ho za krajně provokativní a skandální čin a vyzvala KLDR k okamžitému ukončení všech akcí, které ohrožují členské státy OSN. Ruský zástupce prohlásil, že Moskva uplatní nové, přísnější sankce proti KLDR, ale současně žádal, aby usnesení zahrnovalo i politické kroky Spojených států a dalších zemí. Podle zástupců Británie a Japonska nejsou na pořadu nové sankce, nýbrž přimět partnery Pchjongjangu, aby plnili dosavadní restrikce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Rada bezpečnosti OSN v pátek odsoudila nejnovější severokorejský raketový test jako krajně provokativní a skandální čin a vyzvala KLDR k okamžitému ukončení akcí, které ohrožují nejen region, ale všechny členské státy OSN. Rada naléhala, aby KLDR neprodleně přistoupila k denuklearizaci, a vybídla ke snížení napětí na Korejském poloostrově.

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti OSN za zavřenými dveřmi hledala odpověď na počínání Pchjongjangu poté, co Severní Korea v pátek odpálila přes japonské území další balistickou raketu, která po dosud nejdelším letu - 3700 kilometrů - dopadla do Tichého oceánu.

Zástupci Británie a Japonska dali před jednáním podle agentury TASS najevo, že na pořadu nejsou nové sankce, ale nejprve je záhodno přimět partnery Pchjongjangu, aby plnili dosavadní restrikce.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson již apeloval na Rusko a Čínu, aby přijaly proti KLDR nová opatření a svými kroky dokázaly, že hazardní testy nebudou tolerovat. Konstatoval, že Čína pokrývá většinu severokorejské potřeby ropy a Rusko je "největším zaměstnavatelem Severokorejců vyslaných na nucené práce".

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu směřují právě do Číny.

"Tvrdost je nyní náš nejlepší prostředek proti hrozbě války a konfrontace. Cílem je uspíšit příští politické řešení," řekl francouzský velvyslanec François Delattre.

Ruský zástupce v Radě bezpečnosti OSN prohlásil, že Moskva uplatní nové, přísnější sankce proti KLDR, ale současně žádal, aby usnesení zahrnovalo i politické kroky Spojených států a dalších zemí.

Rada bezpečnosti naposledy zpřísnila sankce proti KLDR v noci z pondělka na úterý. Tyto opatření mimo jiné zakazují export druhé největší severokorejské vývozní položky, textilu, omezují dovoz ropy a zakazují vydávání nových pracovních povolení pro občany KLDR.

Severní Korea v reakci varovala, že dále vystupňuje své zbrojní programy v reakci na "zlovolné" sankce, které na ni po šesté jaderné zkoušce z tohoto měsíce uvalila Rada bezpečnosti OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy