Krajně provokativní a skandální čin. Rada bezpečnosti OSN odsoudila poslední raketový test KLDR

ČTK ČTK
15. 9. 2017 23:37
Rada bezpečnosti OSN odsoudila poslední severokorejský raketový test. Označila ho za krajně provokativní a skandální čin a vyzvala KLDR k okamžitému ukončení všech akcí, které ohrožují členské státy OSN. Ruský zástupce prohlásil, že Moskva uplatní nové, přísnější sankce proti KLDR, ale současně žádal, aby usnesení zahrnovalo i politické kroky Spojených států a dalších zemí. Podle zástupců Británie a Japonska nejsou na pořadu nové sankce, nýbrž přimět partnery Pchjongjangu, aby plnili dosavadní restrikce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Rada bezpečnosti OSN v pátek odsoudila nejnovější severokorejský raketový test jako krajně provokativní a skandální čin a vyzvala KLDR k okamžitému ukončení akcí, které ohrožují nejen region, ale všechny členské státy OSN. Rada naléhala, aby KLDR neprodleně přistoupila k denuklearizaci, a vybídla ke snížení napětí na Korejském poloostrově.

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti OSN za zavřenými dveřmi hledala odpověď na počínání Pchjongjangu poté, co Severní Korea v pátek odpálila přes japonské území další balistickou raketu, která po dosud nejdelším letu - 3700 kilometrů - dopadla do Tichého oceánu.

Zástupci Británie a Japonska dali před jednáním podle agentury TASS najevo, že na pořadu nejsou nové sankce, ale nejprve je záhodno přimět partnery Pchjongjangu, aby plnili dosavadní restrikce.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson již apeloval na Rusko a Čínu, aby přijaly proti KLDR nová opatření a svými kroky dokázaly, že hazardní testy nebudou tolerovat. Konstatoval, že Čína pokrývá většinu severokorejské potřeby ropy a Rusko je "největším zaměstnavatelem Severokorejců vyslaných na nucené práce".

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu směřují právě do Číny.

"Tvrdost je nyní náš nejlepší prostředek proti hrozbě války a konfrontace. Cílem je uspíšit příští politické řešení," řekl francouzský velvyslanec François Delattre.

Ruský zástupce v Radě bezpečnosti OSN prohlásil, že Moskva uplatní nové, přísnější sankce proti KLDR, ale současně žádal, aby usnesení zahrnovalo i politické kroky Spojených států a dalších zemí.

Rada bezpečnosti naposledy zpřísnila sankce proti KLDR v noci z pondělka na úterý. Tyto opatření mimo jiné zakazují export druhé největší severokorejské vývozní položky, textilu, omezují dovoz ropy a zakazují vydávání nových pracovních povolení pro občany KLDR.

Severní Korea v reakci varovala, že dále vystupňuje své zbrojní programy v reakci na "zlovolné" sankce, které na ni po šesté jaderné zkoušce z tohoto měsíce uvalila Rada bezpečnosti OSN.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy