Krádež. Zmizely obrazy impresionistů za tři miliardy

bh
11. 2. 2008 15:32
Přepadli jednu z nejlepších sbírek impresionistů
Jeden z ukradených obrazů: Chlapec v červené vestě od Paula Cézanna.
Jeden z ukradených obrazů: Chlapec v červené vestě od Paula Cézanna. | Foto: Sammlung Bührle

Curych - Obrazy v hodnotě až 180 milionů franků (bezmála tři miliardy korun) odcizili neznámí lupiči v neděli odpoledne z Muzea Emila Bührleho v 8. curyšském obvodě.

Podle údajů městské policie si při ozbrojeném přepadení soukromé sbírky tři maskovaní zloději odnesli díla Cézanna, Degase, van Gogha a Moneta.

V neděli kolem půl páté odpoledne vnikli muži do budovy muzea. Jeden z nich mířil zbraní na návštěvníky v přízemí, další dva mezitím sejmuli ze zdi čtyři plátna. Ve vozidle bílé barvy pak zmizeli směrem na Zollikon.

Na informace vedoucí k nalezení děl byla vypsána odměna 100 tisíc franků. Jedná se o Cézannova Chlapce v červené vestě, van Goghovy Kvetoucí větve kaštanu, Makové pole u Vetheuil Clauda Moneta a obraz Ludovic Lepic a jeho dcera od Edgara Degase.

Sbírka průmyslníka Emila Bührleho je jednou z největších světových soukromých kolekcí impresionistů. Reprezentativní výběr 200 děl od gotiky až po kubismus je umístěn ve vile poblíž Curyšského jezera.

Jde o krádež, nebo o únos?

Ukradené obrazy nejsou prakticky prodejné, jejich původ totiž jasně ukáže na kradené zboží. V úvahu tak připadá také tzv. artnapping, tedy únos uměleckých děl, za něž zloději později žádají výkupné.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy