Krádež. Zmizely obrazy impresionistů za tři miliardy

bh
11. 2. 2008 15:32
Přepadli jednu z nejlepších sbírek impresionistů
Jeden z ukradených obrazů: Chlapec v červené vestě od Paula Cézanna.
Jeden z ukradených obrazů: Chlapec v červené vestě od Paula Cézanna. | Foto: Sammlung Bührle

Curych - Obrazy v hodnotě až 180 milionů franků (bezmála tři miliardy korun) odcizili neznámí lupiči v neděli odpoledne z Muzea Emila Bührleho v 8. curyšském obvodě.

Podle údajů městské policie si při ozbrojeném přepadení soukromé sbírky tři maskovaní zloději odnesli díla Cézanna, Degase, van Gogha a Moneta.

V neděli kolem půl páté odpoledne vnikli muži do budovy muzea. Jeden z nich mířil zbraní na návštěvníky v přízemí, další dva mezitím sejmuli ze zdi čtyři plátna. Ve vozidle bílé barvy pak zmizeli směrem na Zollikon.

Na informace vedoucí k nalezení děl byla vypsána odměna 100 tisíc franků. Jedná se o Cézannova Chlapce v červené vestě, van Goghovy Kvetoucí větve kaštanu, Makové pole u Vetheuil Clauda Moneta a obraz Ludovic Lepic a jeho dcera od Edgara Degase.

Sbírka průmyslníka Emila Bührleho je jednou z největších světových soukromých kolekcí impresionistů. Reprezentativní výběr 200 děl od gotiky až po kubismus je umístěn ve vile poblíž Curyšského jezera.

Jde o krádež, nebo o únos?

Ukradené obrazy nejsou prakticky prodejné, jejich původ totiž jasně ukáže na kradené zboží. V úvahu tak připadá také tzv. artnapping, tedy únos uměleckých děl, za něž zloději později žádají výkupné.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy