Krádež. Zmizely obrazy impresionistů za tři miliardy

bh
11. 2. 2008 15:32
Přepadli jednu z nejlepších sbírek impresionistů
Jeden z ukradených obrazů: Chlapec v červené vestě od Paula Cézanna.
Jeden z ukradených obrazů: Chlapec v červené vestě od Paula Cézanna. | Foto: Sammlung Bührle

Curych - Obrazy v hodnotě až 180 milionů franků (bezmála tři miliardy korun) odcizili neznámí lupiči v neděli odpoledne z Muzea Emila Bührleho v 8. curyšském obvodě.

Podle údajů městské policie si při ozbrojeném přepadení soukromé sbírky tři maskovaní zloději odnesli díla Cézanna, Degase, van Gogha a Moneta.

V neděli kolem půl páté odpoledne vnikli muži do budovy muzea. Jeden z nich mířil zbraní na návštěvníky v přízemí, další dva mezitím sejmuli ze zdi čtyři plátna. Ve vozidle bílé barvy pak zmizeli směrem na Zollikon.

Na informace vedoucí k nalezení děl byla vypsána odměna 100 tisíc franků. Jedná se o Cézannova Chlapce v červené vestě, van Goghovy Kvetoucí větve kaštanu, Makové pole u Vetheuil Clauda Moneta a obraz Ludovic Lepic a jeho dcera od Edgara Degase.

Sbírka průmyslníka Emila Bührleho je jednou z největších světových soukromých kolekcí impresionistů. Reprezentativní výběr 200 děl od gotiky až po kubismus je umístěn ve vile poblíž Curyšského jezera.

Jde o krádež, nebo o únos?

Ukradené obrazy nejsou prakticky prodejné, jejich původ totiž jasně ukáže na kradené zboží. V úvahu tak připadá také tzv. artnapping, tedy únos uměleckých děl, za něž zloději později žádají výkupné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy