Krádež vzorků půdy, hádky o vodku. Citujeme z tajných dokumentů KGB o Černobylu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 6. 2019 19:07
Jaká je cena lží? To je ústřední otázka televizního seriálu Černobyl televizní stanice HBO, který sklízí ovace odborníků i běžných diváků. Klíčová pro odpověď je znalost způsobů, jimiž se sovětská moc snažila černobylskou havárii z roku 1986 a její následky utajit. Hlavní roli v tom sehrála všemocná tajná služba KGB. Unikátní vhled do její práce přináší téměř 1200stránkový sborník dokumentů Černobylský spis KGB, který nedávno vydal ukrajinský Institut národní paměti. Deník Aktuálně.cz připravil výběr nejzajímavějších pasáží zveřejněného dokumentu.
Foto: Václav Vašků

Černobylská katastrofa

Čtvrtý reaktor černobylské jaderné elektrárny vybuchl v noci na sobotu 26. dubna 1986. Přesně v 01:23 mohutná exploze odhodila víko reaktoru a vypukl požár. Z tavícího se reaktoru unikaly do ovzduší obrovské dávky radiace a radioaktivních izotopů.

V noci havárie na čtvrtém reaktoru probíhal test turbíny, který podle pravidel měl proběhnout o tři roky dříve před uvedením reaktoru do provozu. Kvůli němu operátoři vypnuli všechny bezpečnostní systémy. Byli totiž přesvědčeni, že reaktor typu RBMK-1000 fyzicky nemůže vybouchnout. Přitom kdyby věděli o předchozí havárii stejného reaktoru v leningradské oblasti, nejspíš by pokus zastavili. Tato havárie ale byla státním tajemstvím a žádný pracovník jiných atomových elektráren se o ní nedozvěděl.

Cenou za toto utajování byla nejhorší jaderná havárie v dějinách lidstva. Radioaktivní mrak zasáhl území západního Sovětského svazu, východní Evropy a Skandinávie. Široké okolí elektrárny muselo být evakuováno, přestěhováno bylo přes 350 tisíc lidí. Přímo na následky nemoci z ozáření zemřelo přes třicet lidí, další tisíce zemřely na onkologická onemocnění. Celkem se odhaduje, že na zdravotní problémy, vyplývající z černobylské havárie, mělo a má zemřít až půl milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy