Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Na místě je nejméně jeden mrtvý a 60 až 80 zraněných.

Krádež vzorků půdy, hádky o vodku. Citujeme z tajných dokumentů KGB o Černobylu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 6. 2019 19:07
Jaká je cena lží? To je ústřední otázka televizního seriálu Černobyl televizní stanice HBO, který sklízí ovace odborníků i běžných diváků. Klíčová pro odpověď je znalost způsobů, jimiž se sovětská moc snažila černobylskou havárii z roku 1986 a její následky utajit. Hlavní roli v tom sehrála všemocná tajná služba KGB. Unikátní vhled do její práce přináší téměř 1200stránkový sborník dokumentů Černobylský spis KGB, který nedávno vydal ukrajinský Institut národní paměti. Deník Aktuálně.cz připravil výběr nejzajímavějších pasáží zveřejněného dokumentu.
Foto: Václav Vašků

Výměna vzorků v hotelovém pokoji

Těžkou hlavu dělali KGB hlavně zahraniční novináři, mezi kterými podle dokumentů tajné služby měli být i agenti západních zpravodajských služeb. Současně v době Gorbačovovy glasnosti, tedy politiky otevřenosti, nebylo možné, aby je režim nikam nepouštěl. Agenti KGB tedy žurnalisty bedlivě sledovali, a dokonce se jim vkradli do hotelového pokoje:

"V říjnu 1988 dopisovatel francouzských novin L´Humanité Jean-Pierre Vaudone tajně odebral vzorky půdy a vody nedaleko černobylského sarkofágu ve městě Pripjati a také po cestě v obci Priborsk. Během operace byly vzorky, odebrané cizincem objeveny a vyměněny za radioaktivně čisté."

  • Ze zprávy "O zjištěných snahách protivníka k problémům likvidace důsledků havárie na Černobylské JE" z 8.července 1988. Podepsán náměstek předsedy KGB, generálmajor Jurij Petrov

Ironií je, že novinář Jean-Pierre Vaudone byl přesvědčeným komunistou, deník L´Humanité orgánem francouzské komunistické strany a Sovětský svaz sponzoroval jeho vydávání.

 

Právě se děje

Další zprávy