Los Angeles - Marihuana bývá považována za prostředek k utišení bolesti. Nejnovější vědecká studie však ukazuje, že tlumící účinky se liší podle toho, kolik drogy člověk požije.
Informuje o tom stanice BBC s odvoláním na zprávu uveřejněnou v časopise Anesthesiology.
Hodně drogy bolí
Výzkumníci z Kalifornské univerzity si vybrali patnáct dobrovolníků, kterým pod kůži vpravili dávku capsaicinu: látky, která se nachází v chilli papričkách. Dobrovolníci pak kouřili cigarety marihuany, které se jedna od druhé lišily obsaženým množstvím THC.
Někteří dostali cigarety se silnou dávkou THC, někteří se slabší dávkou, jiní pouze placebo.
Po 45 minutách od zapálení jointa dobrovolníci se slabou dávkou THC cítili výrazné zmírnění bolesti, zatímco u těch, kteří dostali silnější cigarety, se bolest zintenzivnila.
Potřebujeme důkladnější studie
Podle vedoucího výzkumu Marka Wallace by tyto výsledky mohly vést ke změně lékařské politiky v užívání marihuany jako utišujícího prostředku.
Katie Bellová z MS Society, která se zabývá studiem roztroušené sklerózy, je však zatím ohledně dopadů studie rezervovaná.
"Mnoho lidí s roztroušenou sklerózou hlásí při užívání marihuany zlepšení některých symptomů, jako je například bolest. Nicméně dosavadní studie, které se zabývají vlivem marihuany na bolest, jsou pouze omezeného rozsahu a je z nich obtížné učinit nějaké závěry," cituje Bellovou televize BBC.
Experti se také domnívají, že nelze jednoduše na pacienty s roztroušenou sklerózou a rakovinou aplikovat výsledky studie provedené na zdravých lidech.
"Zajímaly by nás výsledky z větších studií, které by se zaměřily na lidi s roztroušenou sklerózou," dodala Bellová.
Čtěte také:
Marihuana působí jako antikoncepce
Marihuana má vliv i na léčbu neplodnosti