Volby povedou k dalšímu odkladu jednání o normalizaci vztahů se Srbskem, které by si přál Západ, poznamenala agentura AFP.
Pro nové volby se po červencovém odstoupení premiéra Ramushe Haradinaje vyslovily prakticky všechny kosovské politické strany, protože se nedařilo vytvořit novou vládní koalici.
Jednapadesátiletý Haradinaj překvapivě podal demisi 19. července poté, co dostal předvolání k soudu v Haagu pro podezření ze spáchání válečných zločinů. Na počátku srpna dosavadní koalice oznámila prezidentu Hashimu Thaçimu, že nemůže najít jiného kandidáta na premiéra. Právě prezident bude po rozpuštění parlamentu povinen vypsat předčasné volby.
Válka v Kosovu v letech 1998 až 1999 představovala poslední konflikt na území bývalé Jugoslávie. Vyžádala si více než 13 tisíc mrtvých, včetně asi 11 tisíc kosovských Albánců, dvou tisícovek Srbů a několika stovek Romů, poznamenala AFP.
Haradinaj odstoupil z pozice šéfa kabinetu kvůli pozvánce do Haagu již podruhé. Poprvé podal demisi v roce 2005, kdy byl před haagským tribunálem (ICTY) obviněn z válečných zločinů. Soud ho v roce 2012 osvobodil pro nedostatek důkazů.