Helena Truchlá,
ČTK
22. 2. 2021 6:02
Britská, jihoafrická, tyrolská, česká. Informací o pozměněných verzích koronaviru SARS-CoV-2 v posledních týdnech přibývá s tím, jak se šíří po planetě. Situaci v Česku zhoršuje zejména britská varianta, která je nakažlivější. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nachází ve 40 procentech všech infekčních vzorků. Kde se mutace berou a jaký mohou mít dopad na očkování?
Britská varianta: rychlejší a škodlivější
Tzv. britská mutace se poprvé objevila na jihu Anglie loni na podzim. Od té doby se rozšířila prakticky po celém světě a označuje se buď kódem 20I/501Y.V1, nebo B.1.1.7.
Podle dostupných dat je až o polovinu "úspěšnější" (neboli rychlejší) v šíření nákazy než ta původní. Státy včetně Česka proto nyní doporučují nošení účinnější ochrany úst a nosu, ideálně respirátoru třídy FFP2. Nejspíš je i smrtelnější: "Celkový obrázek je 40- až 60procentní nárůst rizika hospitalizace a úmrtí," prohlásil minulý víkend britský epidemiolog Neil Ferguson, který radí vládě ve Spojeném království.
Právě tam se mutace ještě na začátku prosince vyskytovala asi u třetiny všech pozitivních vzorků, nyní je to přes 90 procent. Podle aktuálních údajů českého ministerstva zdravotnictví je nyní přítomna asi ve 40 procentech pozitivních vzorků z celé země, v nejhůře zasažených oblastech Trutnovska, Chebska a Sokolovska je to až 80 procent. Například v Německu byla zatím prokázána jen u pětiny nákaz.
Otázkou je: jak na tuto i další mutace zabírají již vyvinuté vakcíny? Podle dostupných studií zřejmě méně než na nezmutovanou variantu viru. Podle britské vlády je to ale stále dost na to, aby očkování zpomalilo šíření nákazy. Například firma Novavax, jejíž látka ale zatím nebyla schválena v Evropské unii, uvádí, že účinnost její vakcíny je 89,3 procenta, zatímco proti britské mutaci viru to je 85,6 procenta.