Londýn - Už 7. května rozdají Britové karty v dost možná nejtěsnější politické partii historie Spojeného království.
Poslední průzkumy veřejného mínění před parlamentními volbami ukazují, že ani labouristé, ani dosud vládnoucí konzervativci - tedy dvě dosud dominující strany - nezískají výraznější většinu, a tak se budou muset opřít o podporu některé z pěti menších partají.
V konečném důsledku tak kormidlem Velkém Británie otočí dosud nerozhodnutí voliči, upozorňuje list The Telegraph.
A leckoho možná udiví, že o tom, na jakou stranu se nakonec přikloní, rozhoduje vše možné, jen ne politika.
Hlavně ať je hezky, přeje si opozice
Předvolební rozložení je tak těsné, že o příští britské vládě může rozhodnout vyšší moc. Tedy přesněji podvědomí občanů, které vyšší moc ovlivní.
Americká studie z roku 2013 totiž prokázala, že jsou v případě škaredého počasí voliči méně ochotni "riskovat", tedy volit alternativní a opoziční strany.
Zasazeno do britského kontextu to znamená, že by měli předseda opozičních labouristů Ed Miliband i jeho protějšci z menších stran doufat, že v pátek 7. května nad britskými ostrovy zavládne pěkné počasí.
Vyhraje ten hezčí
Krom rozmaru počasí ale mohou jazýček vah naklonit na tu či onu stranu i další zdánlivé maličkosti. Třeba to, jak předsedové kandidujících stran vypadají.
Švýcarská studie z roku 2009 prokázala, že na vzhledu záleží.
Studenti měli v rámci pokusu vybírat z jim neznámých francouzských komunálních politiků tváře, kterým by dali svůj hlas. A ukázalo se, že vybírali ty, kteří ve volbách skutečně uspěli.
Další vědecké práce prokázaly, že mají větší šanci na úspěch kandidáti a kandidátky s hlubším hlasem, a také to, že zatímco mužům může nadváha politické body přidat, ženy naopak obezita diskredituje.
Když se ale například před čtyřmi lety hovořilo o možné kandidatuře guvernéra New Jersey Chrise Christieho na prezidenta USA, byla jeho obezita naopak zmiňována jako fakt, proč by nemohl u voličů uspět.
Jen ať se něco nestane
Zatímco lídr opozičních labouristů Ed Miliband by měl doufat, že při volbách nezavládne nečas, jak bylo řečeno výše, premiér a předseda konzervativců David Cameron musí spoléhat na to, že se až do volebního klání nic špatného nesemele.
Analýza amerických vědců prokázala, že neštěstí, s nimiž politici nemají co do činění, jako jsou povodně, tornáda, ale i útoky žraloků, prokazatelně odvracejí přízeň voličů od vládních stran.
Dcery přejí levici
Na volební výsledky má z dlouhodobého hlediska vliv dokonce i to, zda se v zemi rodí více děvčat, či chlapců.
Statistiky prokázaly, že páry, kterým se narodí dcery, mají větší tendenci volit levici, což podle analytiků souvisí s tím, že mají rodiče o dívky větší strach a vnímají i riziko genderové diskriminace.