Pchjongjang - Lídři Severní a Jižní Koreje dnes zasedli k jednacímu stolu během druhé návštěvy jihokorejského prezidenta v historii.
Očekává se, že Soul potvrdí připravenost poskytnout severu masivní hospodářskou pomoc výměnou za to, že režim v Pchjongjangu uzavře jaderný reaktor a sníží výdaje na zbrojení.
Konec jádra za hospodářskou pomoc
Summit, na němž se potkali Kim Čong-il a jihokorejský prezident Ro Mu-hjun, se koná téměř rok poté, co Severní Korea provedla první pokusný jaderný výbuch.
Po jednáních s Jižní Koreou, Čínou, Ruskem, USA a Japonskem ale souhlasila s ukončením jaderného programu a provozem reaktoru v Jongbjonu.
Pchjongjang slíbil, že se tak stane do konce tohoto roku. Dnes to potvrdil náměstek čínského ministra zahraničí Wu Ta-wej, který se Severokorejci o jaderném programu jednal.
Za to, že se KLDR vzdá jádra, dostane velkou hospodářskou pomoc ze zahraničí.
Dohodu už uvítal americký prezident George Bush.
Kimovi se zlepšila nálada
Jihokorejský prezident dnes odmítl návrh Kima na prodloužení summitu o jeden den. Podle něj k tomu není důvod, a rozhovory tak skončí podle plánu ve čtvrtek.
Během včerejšího uvítání Ro Mu-hjuna v Pchjongjangu se severokorejský diktátor vůbec neusmíval, což vyvolalo na jihu spekulace o nevalných vyhlídkách summitu na úspěch.
Dnes už prý ale byl v dobré náladě, kterou ještě vylepšil dárek od jeho protějšku. Dostal kolekci DVD s jihokorejskými filmy, včetně historického snímku s jeho oblíbenou herečkou.
Kim je proslulý svojí sbírkou videokazet a DVD, která údajně čítá několik tisíc titulů. Přitom v zemi, které vládne, je sledování zahraničních filmů zakázáno.
Včetně těch jihokorejských. Policie často provádí razie v bytech, jejichž obyvatele podezírá z nelegálního držení disků či kazet.
Důkazem uvolnění ve vztazích mezi severem a jihem byl na počátku roku přejezd dvou vlaků přes hranici. Šlo o první jízdu od konce korejské války v roce 1953, kdy se poloostrov rozdělil na komunisty ovládaný sever a Američany podporovaný jih.
Na jihu žádné nadšení
V Jižní Koreji není současný summit přijímán bez výhrad. Prezidentovi vyprší mandát už za měsíc a kritici ho obviňují, že cesta na sever je jen gestem, kterým se chce do historie zapsat jako mírotvorce a bojovník za usmíření a sjednocení obou Korejí.
Vůbec první setkání vůdců severu a jihu se uskutečnilo v roce 2000, kdy se v Pchjongjangu sešel Kim Čong-il s tehdejším jihokorejským prezidentem Kim Te-džungem.
Severokorejský diktátor do zahraničí cestuje minimálně, zatím navštívil od roku 1994, kdy se po zesnulém otci Kim Ir-senovi ujal vlády, jen Rusko a Čínu. Bojí se nastoupit do letadla, a tak jezdí speciálně vybaveným a opancéřovaným vlakem.