Zaminovanou hranicí projel vlak. Po 56 letech

Martin Novák Martin Novák
17. 5. 2007 11:22
Historická chvíle na nejstřeženější hranici světa
Vlak ze severu vjíždí poprvé po 56 letech na jih.
Vlak ze severu vjíždí poprvé po 56 letech na jih. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Malý krok pro lokomotivu, ale velký skok pro Koreu.

I parafrází slov amerického astronauta Neila Armstronga před vstupem na Měsíc lze vyjádřit událost, která se dnes odehrála na hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Po šestapadesáti letech zde projel na dvou tratích vlak.

Naposledy jel v těchto místech v roce 1951. Pak ale pokračující válka mezi severem a jihem železnici zničila, v době uzavření příměří v roce 1953 z ní zbyly jen trosky.

V demilitarizovaném pásmu, oddělující oba nepřátele, zůstaly zbytky prostřílených a ohořelých souprav.

Jihokorejští vojáci otevírají bránu.
Jihokorejští vojáci otevírají bránu. | Foto: Reuters

Korejská hranice je dnes označována za poslední frontovou linii studené války. Stále je zaminovaná a na obou stranách ji hlídají desetitisíce vojáků.

Dnes se konečně alespoň na chvíli otevřela. Po společných opravách zanedbané trati a doladění bezpečnostních opatření vyjely dnes v noci přes hranici dva vlaky.

Na západní straně urazila lokomotiva vzdálenost 27 kilometrů souprava z jihu na sever.

Ten z jihu má za cíl průmyslovou zónu Kesong, kterou vystavěly jihokorejské firmy a zaměstnávají tam severokorejské dělníky.

Na východě u pobřeží Japonského moře jela souprava naopak ze severu na jih. Na trati dlouhé 25 kilometrů.

Foto: Aktuálně.cz

Mezi cestujícími jsou desítky lidí, jejichž seznam byl na obou stranách hranice dopředu schválen. Do Kesongu tak cestoval například náměstek jihokorejského ministra obrany, politici, celebrity a symbolicky i stojvůdce, který řídil onen poslední vlak v roce 1951.

Soul doufá, že dnešní zkušební jízda nebude poslední. Chce vybudovat za hranicí další průmyslové zóny s využitím levné severokorejské pracovní síly a po železnici se propojit s tratěmi v Rusku a Číně.

Některým jihokorejcům se sbližování s komunistickým severem nelíbí. Protesty se konaly i dnes u železniční stanice v Munsanu. Hořel portrét Kim Čong-ila.
Některým jihokorejcům se sbližování s komunistickým severem nelíbí. Protesty se konaly i dnes u železniční stanice v Munsanu. Hořel portrét Kim Čong-ila. | Foto: Reuters

"Přímo se napojit na železnice v Rusku by bylo pro náš export nesmírně výhodné. Transport některého zboží po železnici by byl výrazně levnější než lodí," řekl agentuře Reuters Na Hee-sung z jihokorejské společnosti Korail, provozující vlakovou dopravu.

Podle něj si to ale vyžádá velké investice do severokorejských tratí. Většinou totiž pocházejí z doby japonské okupace v první polovině minulého století a nyní jsou v žalostném stavu.

Severokorejský komunistický režim ale zatím neslíbil, že svoji hranice otevře pro pravidelnou dopravu. Dohoda byla zatím uzavřena jen pro dnešní zkušební přejezdy.

Pro Jižní Koreu by to znamenalo obnovení kontaktů se světem po souši. Kvůli neprodyšně uzavřené hranici se severem je totiž tato země de facto ostrovem.

"Uděláme vše pro to, aby začalo fungovat pravidelné dopravní spojení," řekl jihokorejský ministr pro sjednocení I Če-čong. "Dnes začalo srdce Korejského poloostrova opět bít. Vlaky představují sny, naděje a budoucnost obou Korejí," dodal po jízdě.

Proti dnešní jízdě protestují na jihu aktivisté z pravicových a antikomunistických skupin. Nelíbí se jim, že Soul posílá na sever hospodářskou pomoc a investuje do společných projektů, zatímco režim diktátora Kim Čong-ila odmítá poskytnout jakékoliv bezpečností záruky a pokračuje v agresivní rétorice.

Slavnostní otevření železničních tratí přes hranici bylo několikrát odloženo. Naposledy v říjnu poté, co KLDR provedla podzemní atomový výbuch. Letos na jaře se ale na jednáních v Pekingu zavázala uzavřít svůj jaderný program.

Korejská hranice je stále střežená vojáky, všude jsou zátarasy, miny  a dráty. Na snímku severokorejští pohraničníci.
Korejská hranice je stále střežená vojáky, všude jsou zátarasy, miny a dráty. Na snímku severokorejští pohraničníci. | Foto: Reuters

Jižní a Severní Korea jsou stále teoreticky ve válce, protože tříletý konflikt mezi nimi skončil v roce 1953 pouze podepsáním příměří.

Ve válce zahynuly na obou stranách statisíce lidí, občasné přestřelky na hranici a na moři poblíž korejských břehů pokračují dodnes.

Ekonomická spolupráce obou stran začala v roce 2000, kdy jihokorejský prezident Kim Te-džung navštívil Pchjongjang a setkal se poprvé se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy