Korejci chtějí ze dna oceánu vytáhnout obří vrak trajektu

ČTK ČTK
22. 4. 2015 11:14
Sewol se potopil před rokem. Náklady na vyzdvižení 6800 tun vážící lodi se odhadují na v přepočtu 3,5 miliardy korun.
Minulý týden to byl rok od tragické nehody. Pozůstalí vytvořili na náměstí v Soulu obraz trajektu a uctili tak památku obětí.
Minulý týden to byl rok od tragické nehody. Pozůstalí vytvořili na náměstí v Soulu obraz trajektu a uctili tak památku obětí. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejská vláda chce vyzvednout trajekt Sewol, při jehož potopení před víc než rokem zahynulo 304 lidí, převážně středoškolských studentů.

Vláda tak podle agentury Reuters ustoupila tlaku pozůstalých, kteří volají po důkladnějším vyšetření katastrofy.

Loď Sewol, která se 16. dubna loňského roku potopila údajně kvůli přetížení a špatně upevněnému nákladu, je nyní v hloubce kolem 44 metrů poblíž ostrova Činto.

Příslušná vládní komise dospěla k závěru, že 6800tunový trajekt je možné vyzvednout, oznámila vláda. Náklady na operaci se přitom odhadují na 150 miliard wonů, což je v přepočtu zhruba 3,5 miliardy korun.

V případě obtížných povětrnostních podmínek a technických problémů by však náklady mohly překročit i 200 miliard wonů. Vyzvedávání by mělo začít v září a mohlo by trvat rok a půl.

"Hlavním rizikem je to, že Sewol je loď postavená před více než 20 lety, takže její trup je zrezivělý," řekl jihokorejský ministr veřejné bezpečnosti Pak In-jong.

Je to již rok od tragické nehody

Kvůli rozhořčení příbuzných byla minulý týden zrušena plánovaná výroční ceremonie ve městě Ansan, odkud pocházeli středoškolští studenti z lodi. Hlavní skupina zastupující rodiny obětí uvedla jako důvod ke zrušení vzpomínkové akce v Ansanu fakt, že vláda nesplnila slib a do výročí se nezavázala vyzvednout vrak plavidla z mořského dna.

Pozůstalí rovněž doufají, že v lodi budou nalezena těla devíti obětí, která jsou stále pohřešována.

Z celkem 476 lidí na palubě trajektu se jich zachránilo jen 172. Největší kritika se ale snesla na hlavu kapitána a posádky, kteří nejprve nařídili lidem na trajektu setrvat na svých místech. Výzva k evakuaci byla vydána příliš pozdě, kdy se již cestující v podpalubí nemohli dostat z lodi. Většina posádky se naopak zachránila.

Kapitána lodi I Čun-soka poslal jihokorejský soud loni v listopadu na 36 let do vězení. Hlavní lodní inženýr dostal 30 let vězení a dalším třinácti členům posádky udělil soud tresty až 20 let odnětí svobody.

 

Právě se děje

před 5 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy