Kapitánovi potopeného trajektu Sewol hrozí trest smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 10. 2014 11:45
Kapitán Lee Joon-Seok a jeho posádka se měli provinit tím, že loď přetížili a při potápění trajektu nepomohli s evakuací. Dopustili se tím vraždy, míní žalobce. Podle obhajoby zpanikařili.
Při nejhorší tragédii za posledních 44 let zahynuly více než tři stovky lidí.
Při nejhorší tragédii za posledních 44 let zahynuly více než tři stovky lidí. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejská prokuratura žádá pro kapitána trajektu, při jehož potopení zahynuly více než tři stovky lidí, trest smrti.

Dalším třem palubním důstojníkům navrhují žalobci doživotní vězení.

Kapitán Lee Joon-Seok a jeho posádka se měli 16. dubna letošního roku provinit tím, že loď přetížili a při potápění trajektu nepomohli s evakuací. Naopak loď opustili, i když věděli, že jsou uvnitř uvězněni lidé, kteří se utopí.

Většina z obětí byli studenti střední školy.

Očekává se, že soud verdikt nad celkem 15 souzenými členy posádky trajektu sdělí 11. listopadu

Trest smrti je v Jižní Koreji velmi ojedinělý, naposledy byl v zemi vykonán před sedmnácti lety. V případě nejhorší námořní tragédie za celá desetiletí je ale pravděpodobné, že bude nadělen.

Hrubé porušení bezpečnostních předpisů žalobci posuzují jako vraždu, protože se posádka potápějící lodi ani nepokusila pasažéry evakuovat nebo vybavit záchrannými vestami, jež byly na palubě.

Podle obhajoby se na osudovém selhání posádky projevilo to, že byla zmatená, zraněná a zpanikařila.

Trajekt Sewol se potopil 16. dubna a na jeho palubě zahynulo 304 lidí, z toho až 250 studentů jedné střední školy, kteří byli na výletě na ostrově Čedžu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy