Konec uhlí kvůli klimatu se odkládá: Polsko má obavy, Rusko jde proti proudu

Martin Novák Martin Novák
12. 11. 2021 19:14
Možný konec uhlí je velkým tématem celosvětové klimatické konference v Glasgow. Na summitu se 40 zemí zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Jak se někteří hlavní producenti a spotřebitelé vyrovnávají s tlakem na požadavky na zastavení těžby? Nabízíme pohled do Polska, Ruska, na Ukrajinu, do Číny, Austrálie a Spojených států. A také pro srovnání situaci Česka.
Foto: Jakub Plíhal

Polsko

Severní soused Česka těží a spotřebovává nejvíce uhlí ze sedmadvaceti členských zemí Evropské unie. Za posledních třicet let ale i tak průmysl zaznamenal velký propad: ze sedmdesáti dolů je otevřených pětadvacet, počet horníků klesl z téměř 400 tisíc na zhruba 80 tisíc.

Země ale stále bere z uhlí zhruba sedmdesát procent své spotřebované energie a současná vláda trvá na tom, že změna musí být postupná a musí řešit možné sociální dopady v lokalitách, kde doly dávají lidem práci. V tuto chvíli kabinet předpokládá konec těžby na rok 2049.

Polsko navíc vede vyhrocený spor s Českem ohledně hnědouhelného dolu Turów, který leží nedaleko našich hranic. Varšava odmítá přerušit těžbu, což jí přitom už v květnu v reakci na stížnosti a žalobu z Česka nařídil Soudní dvůr EU. Důvodem konfliktu jsou negativní dopady těžby na zásoby pitné vody a také hlučnost a prašnost na českém území.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Česko otevřelo honorární konzulát v polském Lublinu

Česko otevřelo v polském Lublinu honorární konzulát. Má zejména pomáhat českým občanům a rozvíjet obchodní a kulturní vztahy mezi zeměmi. Na Twitteru o slavnostním otevření konzulátu v pondělí informovalo ministerstvo zahraničí.

Česko má v Polsku velvyslanectví ve Varšavě a dalších sedm honorárních konzulátů v Bydhošti, Čenstochové, Lodži, Opoli, Poznani, ve Štětíně a Vratislavi. Po únorové ruské invazi na Ukrajinu Česko také dočasně zřídilo konzulární jednatelství v Přemyšlu. Ve Varšavě je také České centrum.

Polsko má kromě ambasády v Praze také generální konzulát v Ostravě a honorární konzulát v Brně.

Další zprávy