Konec obchodní války? Americký prezident Trump ohlásil dohodu s Pekingem

ČTK ČTK
31. 12. 2019 16:48
Americký prezident Donald Trump v úterý na twitteru oznámil, že 15. ledna v Bílém domě podpisem stvrdí výsledek první fáze jednání o americko-čínské obchodní dohodě. Dodal, že později v Číně otevře druhou fázi jednání.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

"Podepíši 15. ledna naši velmi rozsáhlou obchodní dohodu první fáze s Čínou. Ceremonie se bude konat v Bílém domě. Budou přítomni vysocí čínští představitelé," uvedl americký prezident na twitteru. "Později odcestuji do Číny, kde začnu druhou fázi (jednání)," dodal Trump, aniž by svou cestu blíže časově určil.

Čínský list South China Morning Post v pondělí napsal, že do Washingtonu tuto sobotu odcestuje čínský vicepremiér Liou Che a podepíše tam dílčí obchodní dohodu. S odvoláním na obeznámený zdroj deník tvrdil, že čínská delegace se ve Washingtonu zdrží do poloviny příštího týdne.

Peking ani Washington zatím nezveřejnily příliš konkrétních informací o obsahu dokumentu, který má podle agentury Reuters 86 stran.

Plán dosáhnout dílčí dohody oznámil Trump nejprve v říjnu. Zástupci obou stran pak několik týdnů dokument dokončovali. Uzavření první fáze obchodní dohody oznámili 13. prosince. Podle serveru Business Insider se další jednání mezi Washingtonem a Pekingem odehraje nejméně ve dvou fázích.

Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla.

VIDEO: Exministr Cyril Svoboda o obchodu s Čínou. 

Čína je uzavřená ekonomika, my stojíme ve frontě a čekáme, jestli otevře dveře, teď ale ta chvíle nepřijde, myslí si exministr zahraničí Cyril Svoboda | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy