Komunistické sítě povstávají, řekl na Foru 2000 Orbán

Roman Gazdík
9. 10. 2007 16:15
EU mění svůj postoj k Rusku, zaznělo na konferenci
Václav Havel s Jacquesem Rupnikem
Václav Havel s Jacquesem Rupnikem | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jaké jsou alternativy k politice diktované energetikou, jako je ta současného Ruska? Na tuto otázku se v úterý snažili odpovědět řečníci na pražské konferenci Forum 2000.

Do diskuse se zapojili například bývalý náměstek ministra zahraničí USA Paul Wolfowitz, maďarský expremiér Viktor Orbán, šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik, ruský opoziční vůdce Grigorij Javlinskij nebo francouský politolog Jacques Rupnik.

Podle Rupnika se současný postoj EU k Rusku mění. Například nově nastoupivší francouzští a němečtí političtí lídři Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy jsou podle něj k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi méně vstřícní než jejich předchůdci.

"Prezident Sarkozy, který je dnes v Moskvě, chce slyšet hlasy Evropy, chce vědět, jaký je evropský názor na Moskvu. Jede do Ruska, ale jinak než by tam jel jeho předchůdce," prohlásil Rupnik.

Podle bývalého maďarského premiéra Orbána se v Evropě probouzejí k životu sítě vytvořené za komunismu.
Podle bývalého maďarského premiéra Orbána se v Evropě probouzejí k životu sítě vytvořené za komunismu. | Foto: Reuters

"Jsme svědky změny evropské politiky k Rusku. Jsou zde důležité změny, kterých si český tisk moc nevšímá, ale dochází k nim," doplnil.

Komunistické sítě

K zajímavé výměně názorů došlo mezi Maďarem Viktorem Orbánem a Polákem Adamem Michnikem.

"Máme zde novou výzvu. Nejde jenom o Rusko, ale o to, že komunistické režimy v centrální Evropě vytvořily sítě, které byly zmraženy, ale nyní se probouzejí. Toto je jednou z výzev celé Evropské unie. Tato otázka není pokládána. A když už položena je, není jí přikládána důležitost," řekl bývalý maďarský premiér.

"To nejdůležitější komunistické dědictví je v našich hlavách. Nepotřebujeme konspirační teorie, ale kvalitní analýzu. Komunismus nás naučil, že konspirací lze svět snadno vysvětlit. Antikomunismus tak převzal některé rysy komunismu samotného. Pokud někdo dnes v Polsku mluví o sovětské konspiraci, vím, co si o tom myslet," kontroval polský šéfredaktor.

Orbán se pak pokusil své stanovisko upřesnit:

Paul Wolfowitz, někdejší ředitel Světové banky, mluvil před obědem v přímém televizním přenosu o problému chudoby v Africe.
Paul Wolfowitz, někdejší ředitel Světové banky, mluvil před obědem v přímém televizním přenosu o problému chudoby v Africe. | Foto: Ondřej Besperát

"Nemluvím o konspiraci, nejde o tajné informace, jsou to jasná fakta. Agenti komunistické tajné policie se vrací do diplomacie, vrací se do nejvyšší politiky. A pan Putin za tyto přátele lobbuje v našich zemích. Tyto síly, spojené s bývalým Sovětským Svazem, teď mohutní. Nejsem expert na Polsko, ale v Maďarsku - nemluvě o Balkánu - je to prostě fakt."

"Nepochybuji o tom, že se tito lidé navrací, ale pokud ruská tajná služba nyní produkuje nějaké sítě, jde o úplně nové sítě. Jsou však jistě protizápadními silami," uzavřel debatu Michnik.

Smlouva, na kterou se zapomnělo

Na Michnikovu stranu se postavil i předseda opoziční ruské strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Zdůraznil nutnost komplexní americko-ruské smlouvy o nukleárních zbraní. Svou výzvu směřoval zejména k bývalému náměstku ministra obrany USA Paulu Wolfowitzovi.

"Smlouva o nukleárních zbraních mezi Ruskem a USA je nutná. Byli jsme příliš zaneprázdněni mnoha věcmi a na tuto se jaksi zapomnělo," přiznal Wolfowitz.

 

Právě se děje

Další zprávy