Obě strany dlouhotrvajícího konfliktu se obviňují z porušení příměří v roce 2002 a Tamilští tygři vládě vyčítají, že zaútočila na jejich pozice v provincii Batticaloa.
Severu ostrova ovládanému etnickými Tamily se přitom od doby, kdy se obě strany dohodly na uskutečnění jednání, násilí vyhnulo. Srílanská armáda nicméně účast na dnešním incidentu popřela.
Neúspěch rozhovorů může znamenat válku
Pozorovatelé se obávají, že pokud ženevské rozhovory selžou, může to znamenat konec čtyři roky trvajícího příměří a obnovení občanské války, která si vyžádala 64 000 lidských životů.
Diplomaté soudí, že jednající se zatím patrně nedostanou dále než k upřesnění svých stanovisek a požadavků. Ovšem zároveň doufají, že se podaří probudit mezi stranami důvěru.
Měly by být otevřeny přechody mezi oblastmi spravovanými vládou a oblastmi pod kontrolou rebelů a domluveno další setkání.
Chybí vzájemná důvěra
"Jednající strany si dnes příliš nedůvěřují. Vzájemná důvěra se proto může jen zlepšit," řekl norský vyslanec Erik Solheim, který rozhovory zprostředkoval.
Zahraniční pozorovatelé doufají, že jednání zmírní napětí, které dosáhlo vrcholu na konci ledna v souvislosti se sérií údajných útoků na pozice vládních vojsk. Rebelové za ně odmítli odpovědnost, ovšem věřil jim jen málokdo.
Tamilští tygři se před začátkem rozhovorů vyjádřili v tom smyslu, že jednání rozhodnou o míru, či válce v oblasti.