Brusel - Evropská komise oznámila, že spouští proceduru proti Polsku, která může vést až k odebrání hlasovacích práv v Radě EU. Oznámil to její místopředseda Frans Timmermans.
Komise zemi viní z porušování základních hodnot unie. Postup podle sedmého článku Lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí je mimořádně třaskavým řešením už řadu měsíců se vlekoucího sporu mezi komisí a Polskem o stav právního státu v zemi.
Místopředseda komise Frans Timmermans řekl, že nyní existuje vážné nebezpečí, že bude narušen právní stát v Polsku. Komise nabízí tříměsíční prostor k jednání a zahajuje proceduru podle článku 7 Lisabonské smlouvy.
Pokud by Polsko udělalo požadované změny do tří měsíců, komise svůj názor podle Timmermanse změní. Podle něj to pořád není ona "jaderná možnost", ale další pokus s Polskem jednat.
Polsko spoléhá na Orbána
Po iniciování procedury musí čtyři pětiny členů EU rozhodnout, že existuje vážné riziko porušování zásad právního státu. V dalším kroku pak státy schvalují jednomyslně možné sankce. V tomto bodě se polská konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) spoléhá na maďarského spojence Viktora Orbána, že opatření bude vetovat.
Místopředseda maďarské vlády Zsolt Semjén se podle Reuters už nechal slyšet, že Maďarsko se za Polsko postaví a opatření vetuje.
"Bylo to rozhodnutí s těžkým srdcem, ale donutila nás k tomu fakta," řekl Timmermans. Právní stát je nutná podmínka k efektivní spolupráci členských států. "Je to základ toho, čím Evropská unie je," upozornil.
"Je to politické rozhodnutí," ohradil se polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Podobně hovoří i mluvčí polské vládní strany Právo a spravedlnost.
Timmermans kritizoval změny soudců v Ústavním soudu, minulý týden schválené zákony umožňující politickou výměnu členů Nejvyššího soudu i soudce obecných soudů.
"V Polsku nyní nemůže být zaručena ústavnost právních rozhodnutí," řekl Timmermans. Evropské komisi vadí koncentrace moci v rukou ministra spravedlnosti, který je zároveň generálním prokurátorem, a navíc ještě poslancem. Spojení posledních dvou funkcí vylučuje polská ústava.
Morawiecki přijede v lednu do Bruselu
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tweetoval v polštině, že středa je "těžký den pro Polsko", a pozval premiéra Mateusze Morawieckého k jednáním do Bruselu.
Polská vládní mluvčí potvrdila, že Morawiecki přijede na společnou schůzku v lednu. Premiér na Twitteru ujistil, že je Polsko oddané právnímu státu stejně jako komise. Zároveň přiznal, že polský soudní systém je nutné reformovat.
"V Polsku i v Maďarsku zaznívalo, že soudy nejsou efektivní, což je důležitý argument, který vede k tomu, že velká část veřejnosti souhlasí s reformami, které vlády v obou zemích provádějí," řekla Aktuálně.cz česká ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která se jako členka Benátské komise Rady Evropy účastnila hodnocení změn polského soudnictví.
To trudny dzień dla Polski, ale także dla UE. W takich chwilach szczególnie potrzebny jest dialog. Dlatego zaprosiłem @PremierRP @MorawieckiM do Brukseli, aby kontynuować naszą rozmowę rozpoczętą na Radzie Europejskiej. pic.twitter.com/gIOeW6c2ng
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) December 20, 2017