Kolem Rusů v Chersonu se stahuje smyčka. Ze tří stran Ukrajinci, na východě Dněpr

Martin Novák Martin Novák
4. 10. 2022 17:21
Ukrajinská ofenziva na jihu země s cílem dobýt zpět Chersonskou oblast začala na konci srpna. Zatím nejdůležitější územní zisk si ale armáda připsala v pondělí. Na západním břehu Dněpru postoupila o třicet kilometrů a zmenšila tak prostor, ve kterém se ruští vojáci postupně dostávají do obklíčení.
Ukrajinská armáda postupuje nyní na severní i jižní frontě.
Ukrajinská armáda postupuje nyní na severní i jižní frontě. | Foto: Reuters

Přesné zprávy o tom, co se děje poblíž Chersonu, nejsou k dispozici, protože ukrajinské ministerstvo obrany od počátku operace uplatňuje informační embargo. Ruskem dosazený správce okupované části Chersonské oblasti Volodymyr Saldo ale v pondělí přiznal, že Ukrajinci dobyli městečko Dudčany, a přiblížili se tak k vodní nádrži Nová Kachovka. Z té je vodou zásobován Krym, takže její dobytí ukrajinskou armádou by pro Rusko bylo velkou ztrátou.

Ukrajinští vojáci postupují k Chersonu také z jihu, během pondělí získali i tam kontrolu nad několika vesnicemi. V tuto chvíli jsou vzdálení od Chersonu přibližně třicet kilometrů.

"Postupně osvobozujeme vesnici za vesnicí, na několika úsecích fronty se tvrdě bojuje," oznámil v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Přístavní město Cherson obsadili Rusové na začátku března, jen několik dní po začátku invaze. Předtím ve městě žilo 300 tisíc obyvatel. Kolik jich tam je teď, není jasné, odhady hovoří o polovině. Ruské jednotky od té doby několikrát brutálně zasáhly proti demonstrantům, kteří v Chersonu protestovali proti ruské okupaci. Výsledkem byly desítky zraněných a stovky zadržených.

Ruští vojáci házejí ohlušují granáty mezi lidi, kteří v březnu v Chersonu žádali jejich odchod a konec okupace.
Ruští vojáci házejí ohlušují granáty mezi lidi, kteří v březnu v Chersonu žádali jejich odchod a konec okupace. | Foto: Reuters

Jako v pasti

Pětadvaceti tisícům ruských vojáků na západním břehu Dněpru teď hrozí odříznutí od zásobování a posil, stejně jako přetnutí veškerých ústupových cest. Ukrajinci rozbombardovali všechny mosty, takže ruští vojáci se nemají kudy dostat pryč.

Ze severu a jihu postupují Ukrajinci, na západě je území kontrolované Ukrajinou a na východě široký Dněpr.

V oblasti jsou přitom vojáci elitní 76. výsadkové divize. Také americký Institut pro studium války (ISW) zmínil ve své úterní analýze, že v okolí Chersonu i nedávno dobytého Lymanu na východě Ukrajiny jsou ruské jednotky, které byly v minulosti považovány za chloubu armády.

Ruský vojenský bloger Roman Sapoňkov uvedl na sociální síti Telegram, že se u Chersonu začíná projevovat ukrajinská převaha v lidech a množství techniky. Dokonce i mluvčí ruského ministerstva obrany Viktor Konašenkov v Moskvě hovořil před novináři o "početní převaze ukrajinských tanků".

Rusové mají zakázáno se stáhnout

Britský týdeník Economist ve své analýze ale uvádí, že získat zpět Cherson bude pro ukrajinskou armádu přesto těžkým úkolem. Rusové totiž vybudovali několik obranných linií a zákopů kolem města.

Mapa Institutu pro studium války, zachycující situaci na takzvané jižní frontě u Chersonu.
Mapa Institutu pro studium války, zachycující situaci na takzvané jižní frontě u Chersonu. | Foto: Institut pro studium války

Ukrajinský vojenský analytik Oleh Ždanov nicméně tvrdí, že úplná porážka Rusů v těchto místech je neodvratná. "Skutečnost, že jsme už prolomili místa, kde byla fronta dlouho stabilizovaná, ukazuje, že (Rusové) ztratili kapacitu útočit a dnes nebo zítra ztratí i schopnost se bránit," řekl agentuře Reuters.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Rusové vzdali. Podle deníku New York Times Vladimir Putin osobně nařídil velitelům, aby nedávali příkaz ke stažení z města. V pátek Putin v Kremlu podepsal dokument připojující Chersonskou oblast k Rusku, přestože ruské síly kontrolují asi 80 procent oblasti. S tím, jak ukrajinská armáda útočí, se ale situace neustále mění a stále víc a víc území získává Ukrajina zpět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neuvalí na kaučuk z Česka a Ruska antidumpingová cla, uvedly, že nepoškozuje jejich průmysl

Výrobnímu odvětví Spojených států nevzniká ani nehrozí podstatná újma dovozem emulzního styren-butadienového kaučuku (ESBR) z Česka a Ruska, který je podle rozhodnutí ministerstva obchodu prodáván v USA za nižší, než reálnou cenu. Na dovoz ESBR z Česka a Ruska tak nebudou uvalená žádná antidumpingová cla. Uvedla to ve svém prohlášení americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Žádné další podrobnosti zatím komise nenabídla. Zpráva, která bude obsahovat její stanoviska a informace získané při šetření, bude zveřejněna až 24. ledna.

ITC zahájila šetření na základě žádosti americké společnosti Lion Elastomers loni. Do Spojených států se ESBR dováží kromě Česka a Ruska také z Mexika, Německa a Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy