Mohl jsem udělat víc. Kofi Annan přivedl OSN do nového tisíciletí, čelil s ní řadě výzev

Simona Fendrychová Martina Heroldová Simona Fendrychová, Martina Heroldová
18. 8. 2018 21:32
Někdejší generální tajemník OSN Kofi Annan zemřel ve věku 80 let. Během své kariéry dosáhl mimo jiné i na Nobelovu cenu míru. Zároveň ale veřejně přiznal, že některé konflikty považoval za osobní prohru, a zpětně věřil, že mohl udělat víc. V přehledné grafice se podívejte na některé z výzev, kterým ghanský diplomat čelil.
Zleva: Generální tajemník OSN Kofi Annan, šéf Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy, britský premiér Tony Blair a německá kancléřka Angela Merkelová na společné fotografii.
Zleva: Generální tajemník OSN Kofi Annan, šéf Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy, britský premiér Tony Blair a německá kancléřka Angela Merkelová na společné fotografii. | Foto: Reuters

Válka v Iráku

Za nejhorší okamžiky svého života označil Annan dobu, kdy nebyl schopen zastavit válku v Iráku.

Sama OSN krátce před tím označila režim v Iráku za hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost. Nevydala však příslušnou rezoluci, která by USA opravňovala k vojenskému útoku. Americký prezident George Bush ml. přesto vyburcoval několik spojenců a poslal do země vojenské jednotky. Annan tehdy nazval Bushovu vojenskou intervenci nelegální okupací.

Velmi bolestnou událostí konfliktu bylo pro Annana i bombardování sídla OSN v Bagdádu v srpnu 2003, při němž zemřelo 22 pracovníků organizace. "Zasáhlo mě to skoro jako ztráta mé sestry," řekl Annan. Jeho sestra, dvojče, zemřela v roce 1991.

 

Právě se děje

Další zprávy