"Penis je hlupák". Ghanské poslance zaskočily nečekané názvy vesnic, tamní parlament vybuchl smíchy

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2018 23:44
Nečekaně horké chvilky přineslo tento týden poslancům v západoafrické Ghaně čtení svérázných názvů tamních odlehlých vesnic, jejichž zástupci je oficiálně žádali o připojení k elektrické síti.
Čtvrteční zasedání ghanského parlamentu.
Čtvrteční zasedání ghanského parlamentu. | Foto: UTV

Accra - Salvy smíchu a překvapených reakcí vyvolalo tento týden vystoupení jednoho z poslanců na parlamentní schůzi v západoafrické Ghaně. Stalo se tak v momentě, kdy četl žádost odlehlých venkovních osad o připojení k elektrické síti.

Poslanec John Frimpong Osei začal citovat z připravených podkladů oficiální jména obcí jako Kote ye Aboa ("Penis je hlupák"), Etwe nim Nyansa ("Vagina je moudrá"), nebo Shua ye Morbor ("Varlata jsou smutná"), což podle televizních záběrů vyhodilo z rovnováhy většinu zákonodárců v budově ghanského parlamentu. 

"Takový krok by mohl narušit tamní noční život," odvětil žertovně ghanský ministr energetiky Boakye Agyarko. Poté už ale seriózně navrhl provedení průzkumu, který by stanovil rozsah i finanční náročnost připojení těchto odlehlých míst k energetické síti.  

Většina obyvatel Ghany o velmi svérázných názvech obcí neslyšela až do projednávání jejich žádosti v tamním parlamentu. Podle zpravodaje britské stanice BBC v hlavním městě Accře jde ale mezi částí venkovského obyvatelstva země stále o běžnou praxi. Pojmenování nové vesnice se u nich řídí konkrétními životními prožitky prvních osadníků, dodal.   

Podobných chudých oblastí je už ale v Ghaně minimum. Zhruba 80 procent tamních obyvatel má navíc přístup k elektřině, což je téměř dvojnásobek afrického průměru, jak ukazuje zpráva Světové banky z roku 2016.

VIDEO: V africkém Malawi žijí jako ve středověku, říká lékař Maďar.  

Děti v Malawi často jí jen kukuřičnou hmotu, nemají bílkoviny a tím trpí i j ejich mentální funkce. Zachránit jeden život je jako zachránit celý svět. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 19 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy