"Penis je hlupák". Ghanské poslance zaskočily nečekané názvy vesnic, tamní parlament vybuchl smíchy

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2018 23:44
Nečekaně horké chvilky přineslo tento týden poslancům v západoafrické Ghaně čtení svérázných názvů tamních odlehlých vesnic, jejichž zástupci je oficiálně žádali o připojení k elektrické síti.
Čtvrteční zasedání ghanského parlamentu.
Čtvrteční zasedání ghanského parlamentu. | Foto: UTV

Accra - Salvy smíchu a překvapených reakcí vyvolalo tento týden vystoupení jednoho z poslanců na parlamentní schůzi v západoafrické Ghaně. Stalo se tak v momentě, kdy četl žádost odlehlých venkovních osad o připojení k elektrické síti.

Poslanec John Frimpong Osei začal citovat z připravených podkladů oficiální jména obcí jako Kote ye Aboa ("Penis je hlupák"), Etwe nim Nyansa ("Vagina je moudrá"), nebo Shua ye Morbor ("Varlata jsou smutná"), což podle televizních záběrů vyhodilo z rovnováhy většinu zákonodárců v budově ghanského parlamentu. 

"Takový krok by mohl narušit tamní noční život," odvětil žertovně ghanský ministr energetiky Boakye Agyarko. Poté už ale seriózně navrhl provedení průzkumu, který by stanovil rozsah i finanční náročnost připojení těchto odlehlých míst k energetické síti.  

Většina obyvatel Ghany o velmi svérázných názvech obcí neslyšela až do projednávání jejich žádosti v tamním parlamentu. Podle zpravodaje britské stanice BBC v hlavním městě Accře jde ale mezi částí venkovského obyvatelstva země stále o běžnou praxi. Pojmenování nové vesnice se u nich řídí konkrétními životními prožitky prvních osadníků, dodal.   

Podobných chudých oblastí je už ale v Ghaně minimum. Zhruba 80 procent tamních obyvatel má navíc přístup k elektřině, což je téměř dvojnásobek afrického průměru, jak ukazuje zpráva Světové banky z roku 2016.

VIDEO: V africkém Malawi žijí jako ve středověku, říká lékař Maďar.  

Děti v Malawi často jí jen kukuřičnou hmotu, nemají bílkoviny a tím trpí i j ejich mentální funkce. Zachránit jeden život je jako zachránit celý svět. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy