"Penis je hlupák". Ghanské poslance zaskočily nečekané názvy vesnic, tamní parlament vybuchl smíchy

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2018 23:44
Nečekaně horké chvilky přineslo tento týden poslancům v západoafrické Ghaně čtení svérázných názvů tamních odlehlých vesnic, jejichž zástupci je oficiálně žádali o připojení k elektrické síti.
Čtvrteční zasedání ghanského parlamentu.
Čtvrteční zasedání ghanského parlamentu. | Foto: UTV

Accra - Salvy smíchu a překvapených reakcí vyvolalo tento týden vystoupení jednoho z poslanců na parlamentní schůzi v západoafrické Ghaně. Stalo se tak v momentě, kdy četl žádost odlehlých venkovních osad o připojení k elektrické síti.

Poslanec John Frimpong Osei začal citovat z připravených podkladů oficiální jména obcí jako Kote ye Aboa ("Penis je hlupák"), Etwe nim Nyansa ("Vagina je moudrá"), nebo Shua ye Morbor ("Varlata jsou smutná"), což podle televizních záběrů vyhodilo z rovnováhy většinu zákonodárců v budově ghanského parlamentu. 

"Takový krok by mohl narušit tamní noční život," odvětil žertovně ghanský ministr energetiky Boakye Agyarko. Poté už ale seriózně navrhl provedení průzkumu, který by stanovil rozsah i finanční náročnost připojení těchto odlehlých míst k energetické síti.  

Většina obyvatel Ghany o velmi svérázných názvech obcí neslyšela až do projednávání jejich žádosti v tamním parlamentu. Podle zpravodaje britské stanice BBC v hlavním městě Accře jde ale mezi částí venkovského obyvatelstva země stále o běžnou praxi. Pojmenování nové vesnice se u nich řídí konkrétními životními prožitky prvních osadníků, dodal.   

Podobných chudých oblastí je už ale v Ghaně minimum. Zhruba 80 procent tamních obyvatel má navíc přístup k elektřině, což je téměř dvojnásobek afrického průměru, jak ukazuje zpráva Světové banky z roku 2016.

VIDEO: V africkém Malawi žijí jako ve středověku, říká lékař Maďar.  

Děti v Malawi často jí jen kukuřičnou hmotu, nemají bílkoviny a tím trpí i j ejich mentální funkce. Zachránit jeden život je jako zachránit celý svět. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Buffon se definitivně loučí s Juventusem, kariéru ještě nekončí

Slavný italský brankář Gianluigi Buffon na konci sezony po vypršení kontraktu podruhé opustí Juventus Turín. S kariérou se ale třiačtyřicetiletý gólman neloučí, v případě výhodné nabídky je připraven pokračovat.

Buffon přišel do Juventusu v roce 2001 z Parmy a od té doby působil pouze v Turíně s výjimkou sezony 2018/19, kdy chytal za Paris Saint-Germain.

"Má budoucnost je jasná. Letos definitivně skončí má dlouhá a nádherná zkušenost s Juventusem. Dal jsem mu všechno a všechno jsem dostal. Došli jsme na konec cesty a je správné se rozloučit," řekl Buffon pro beIN Sports. "Buď ukončím kariéru nebo najdu příležitost, jež mě bude motivovat," dodal k budoucnosti mistr světa z roku 2006.

Další zprávy