"Penis je hlupák". Ghanské poslance zaskočily nečekané názvy vesnic, tamní parlament vybuchl smíchy

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2018 23:44
Nečekaně horké chvilky přineslo tento týden poslancům v západoafrické Ghaně čtení svérázných názvů tamních odlehlých vesnic, jejichž zástupci je oficiálně žádali o připojení k elektrické síti.
Čtvrteční zasedání ghanského parlamentu.
Čtvrteční zasedání ghanského parlamentu. | Foto: UTV

Accra - Salvy smíchu a překvapených reakcí vyvolalo tento týden vystoupení jednoho z poslanců na parlamentní schůzi v západoafrické Ghaně. Stalo se tak v momentě, kdy četl žádost odlehlých venkovních osad o připojení k elektrické síti.

Poslanec John Frimpong Osei začal citovat z připravených podkladů oficiální jména obcí jako Kote ye Aboa ("Penis je hlupák"), Etwe nim Nyansa ("Vagina je moudrá"), nebo Shua ye Morbor ("Varlata jsou smutná"), což podle televizních záběrů vyhodilo z rovnováhy většinu zákonodárců v budově ghanského parlamentu. 

"Takový krok by mohl narušit tamní noční život," odvětil žertovně ghanský ministr energetiky Boakye Agyarko. Poté už ale seriózně navrhl provedení průzkumu, který by stanovil rozsah i finanční náročnost připojení těchto odlehlých míst k energetické síti.  

Většina obyvatel Ghany o velmi svérázných názvech obcí neslyšela až do projednávání jejich žádosti v tamním parlamentu. Podle zpravodaje britské stanice BBC v hlavním městě Accře jde ale mezi částí venkovského obyvatelstva země stále o běžnou praxi. Pojmenování nové vesnice se u nich řídí konkrétními životními prožitky prvních osadníků, dodal.   

Podobných chudých oblastí je už ale v Ghaně minimum. Zhruba 80 procent tamních obyvatel má navíc přístup k elektřině, což je téměř dvojnásobek afrického průměru, jak ukazuje zpráva Světové banky z roku 2016.

VIDEO: V africkém Malawi žijí jako ve středověku, říká lékař Maďar.  

Děti v Malawi často jí jen kukuřičnou hmotu, nemají bílkoviny a tím trpí i j ejich mentální funkce. Zachránit jeden život je jako zachránit celý svět. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 13 minutami

Cizinci dostali za vraždu seniora v Žabčicích sedmnáct let vězení

Krajský soud v Brně ve středu poslal na 17,5 roku do vězení dva cizince původem z Ruska, kteří podle rozsudku v roce 2015 zavraždili seniora v Žabčicích na Brněnsku. Jeden je ve vazbě, druhý je vedený jako uprchlý. Rozsudek není pravomocný, obhájce jednoho z obžalovaných se na místě odvolal, ostatní strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Mužům za vraždu hrozilo 20 let až výjimečný trest.

Obžalovaní Magomed Moldijev Israilov a Sajdchusejn Naurbajev podle státního zastupitelství dostali od neznámého člověka tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 do domu vnikli se zamaskovanými obličeji a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla už dříve žalobkyně Zuzana Zámoravcová.

Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle žalobkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili. V šatní skříni podle obžaloby následně založili požár a s cennostmi odjeli do Rakouska, uvedla dříve žalobkyně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy