Kodaň - Globální klimatická konference v Kodani za účasti delegací 192 zemí trvá teprve tři dny a už má první skandál.
Na veřejnost pronikl dánský návrh závěrečného dokumentu, který by měli účastníci summit přijmout na konci summitu 18. prosince.
Text se nelíbí zejména politikům z chudých, rozvojových zemí. Podle nich návrhy obsažené v textu vyhovují bohatým a průmyslově vyspělým státům, zatímco chudé země odsuzují k setrvání v chudobě.
Skupina rozvojových států, sdružená v seskupení G77, text už odsoudila.
"Neodjedeme ze summitu jenom proto,že si nepřejeme, aby úplně zkrachoval," řekl novinářům předseda G77 a vedoucí súdánské delegace Lumumba Stanislav Dia Ping.
Co se tedy v návrhu konkrétně praví? Z navržených čísel vyplývá, že v polovině století by míra povolených emisí "na hlavu" byla nižší v rozvojových zemích než v těch vyspělých.
V textu se také konstatuje, že i rozvojové země musí závazně respektovat v určité chvíli maximální strop ve svojí produkci skleníkových plynů.
Návrh předpokládá, že v roce 2020 bude celosvětová produkce skleníkových plynů na vrcholu a pak by měla klesat. Do roku 2050 by se měly vypouštěné emise snížit na planetě o polovinu ve srovnání s rokem 1990.
Dokument jako první zveřejnil deník Guardian, celý je k dispozici zde.
Mluvčí skupiny G77 konstatoval, že v této podobě je návrh pro mnoho zemí v Africe, Asii a Latinské Americe nepřijatelný, protože jednostranně vyjadřuje stanovisko bohatých a průmyslově vyspělých zemí.
Potvrzují se tak obavy, že kodaňskou konferenci poznamená spor mezi vyspělou částí světa a naopak chudými oblastmi.
Hlavní čínský vyjednávač Su Wej řekl agentuře AFP, že on sám sice text ještě nečetl, ale je podle něj předčasné hovořit o konkrétním časovém horizontu pro radikální omezení emisí v případě rozvojových zemí. Číňané už dříve dali najevo, že především bohaté země by měly ještě více snížit své emise.
Optimismus ohledně možné dohody v Kodani zchladili také Američané.
"Nebudu patřit k lokajům, kteří říkají, že klimatické změny jsou největším světovým problémem a že musíme přijímat všemožná drastická opatření, která ničí zaměstnanost," prohlásil člen energetického výboru Sněmovny reprezentantů Joe Barton.
Barton sám jede do Kodaně, kde prý toto stanovisko bude hájit. Jeho názory sdílí většina republikánských kongresmanů.
V Kodani dnes vystoupil s projevem také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Prohlásil, že o lidském podílu na globálním oteplování a změnách klimatu nemůže být pochyb.