Klimatický summit v Kodani začal, Klaus nepřijede

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
7. 12. 2009 11:43
Oxfam: Peníze na boj proti změnám klimatu vezmou bohatí z rozvojové pomoci
Zeměkoule s nápisem Hopenhagen v ulicích dánské metropole.
Zeměkoule s nápisem Hopenhagen v ulicích dánské metropole. | Foto: Reuters

Kodaň - S velmi ostrým obviněním vůči světovým velmocím přišla krátce před dnešním zahájením klimatické konference v Kodani nezisková organizace Oxfam.

Tvrdí, že plánovanou finanční pomoc rozvojovým zemím pro boj s klimatickými změnami chce OSN vzít z fondů pro rozvojové projekty.   

Členské státy OSN se mají v Dánsku shodnout na tom, jak si poradit se skleníkovými plyny a jakou cestou dospět ke snížení emisí.

Kjótský protokol, jehož platnost vyprší v roce 2012, je nutné nahradit novou dohodou. Ta by měla vzejít ze summitu zástupců všech 192 zemí, který byl oficiálně zahájen dnes v deset hodin dopoledne.

Potrvá do 18. prosince a zúčastní se ho více než stovka premiérů či prezidentů. Na závěr summitu přijede i americký prezident Barack Obama.

Globální konference o změnách klimatu začíná dnes, potrvá až do 18.prosince.
Globální konference o změnách klimatu začíná dnes, potrvá až do 18.prosince. | Foto: Reuters

Českou republiku zastupuje premiér Jan Fischer, oznámila dnes vláda. Známý kritik teorie o lidském podílu na oteplování Václav Klaus do Kodaně nepojede, nicméně jeho kniha "Modrá, nikoli zelená planeta" vyšla tento týden v dánštině.

Přijedou i vrcholní představitelé dvou velkých producentů skleníkových plynů - Číny a Indie.

Důležitým výstupem by pak měl být způsob, jak chudým zemím - jejichž hospodářství často stojí na fosilních palivech - poslat co nejdříve obrovské sumy peněz na omezení škodlivin, jejichž produkcí se podílejí na poškozování klimatu.

Rozvojová pomoc "ostrouhá" 

Evropská unie odhaduje, že pomoc rozvojovým zemím v boji s klimatickými změnami bude stát v dlouhodobém horizontu zhruba sto miliard eur.

Foto: Michal Štůsek

Jenže podle Oxfamu nebude možné v době hospodářské krize poslat tak velké objemy peněz jen tak. A tvrdí, že je velmoci chtějí vzít z fondů určených na rozvojovou pomoc.

"Už měsíce sledujeme vyjednávání o financování boje se změnami klimatu a zdá se být zřejmé, že sliby o rychlém nastartování této pomoci se neobejdou bez ´kanibalizace´ ostatní pomoci," nechal se slyšet aktivista Oxfamu Tim Gore.

Organizace tvrdí, že sliby o okamžitém vyslání peněz do chudých zemí na boj se znečištěním mají získat jejich podporu pro dohodu v Kodani, kterou vyspělé státy nutně potřebují uzavřít.


"Odvede to pozornost od dlouhodobých finančních toků, které jsou pro chudé země velmi důležité," dodal aktivista Gore.

Svá stanoviska pak organizace Oxfam shrnula v dokumentu Struktura a základní prvky dohody z Kodaně.

Šéf OSN: Dobře to dopadne

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun nešetří optimismem a věří, že k dohodě dojde a podepíše ji všech 192 členských zemí.

Aktivisté Greenpeace v neděli volali po úspěchu kodaňské konference svérázným happeningem v centru Budapešti.
Aktivisté Greenpeace v neděli volali po úspěchu kodaňské konference svérázným happeningem v centru Budapešti. | Foto: Reuters

"Máme to správné politické naladění. Všechny hlavy států a vlád mají jediný cíl: zamezit globálnímu oteplování," prohlásil Pan Ki-mun.

Poslední zemí, která těsně před začátkem konference přišla s ambiciózním příslibem týkajícím se omezení emisí skleníkových plynů, je Jihoafrická republika.

Největší africká ekonomika si jako cíl stanovila snížit emise o 34 procent do roku 2020. Podmínila to však právě dohodou v Kodani na pomoci chudým zemím.

Blogeři Aktuálně.cz ke kodaňské konferenci:

Foto: Aktuálně.cz
Klimatolog Ladislav Metelka: O Kodani a zlaté rybce 
Foto: Aktuálně.cz
Vojtěch Kotecký z hnutí Duha: Češi v Kodani
Foto: Aktuálně.cz
Jan Beránek z Greenpeace: Průvodce rodičů po klimatické konferenci v Kodani
Foto: Aktuálně.cz
Klára Sutlovičová z organizace Centrum pro dopravu a energetiku: Tři scénáře globální dohody na ochranu klimatu

 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy