Bagdád/Damašek - Letadla zahraniční koalice v neděli pokračovala v náletech na pozice radikálů z Islámského státu (IS). Podle amerického velení, které operace koordinuje, útočila na osm cílů v severní Sýrii a na pět v Iráku.
IS vyhlásil v červnu na části Sýrie a Iráku chalífát a v Sýrii od té doby podle syrských nevládních zdrojů zavraždil skoro 2000 lidí.
Přes tisíc zavražděných civilistů
Syrští ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z exilu, tvrdí, že IS od června povraždil přes 1800 lidí, z nichž 1175 osob byli civilisté. Bojovníci z IS je prý zabíjejí střelbou, kamenováním nebo stínáním hlav. Nejvíc incidentů je hlášeno z provincií Dar az-Zaur, Hasaká, Rakka, Halab, Homs a Hamá. Mezi zavražděnými bylo osm žen a čtyři děti.
Polovina z obětí IS patřila k sunnitskému kmeni Šaítát, který proti IS povstal v létě na východě Sýrie. K zavražděným dále patří přes 500 syrských vojáků a milicionářů a také 120 členů IS, kteří se pokusili o dezerci. Mnoho vražd bylo zdokumentováno na videu a IS záznamy používá k zastrašování svých odpůrců.
Mezinárodní koalice se při útocích v Sýrii zaměřuje na okolí kurdského města Kobani, o něž se bojuje od září. V Iráku pak na oblast pohoří Sindžár a okolí Mosulu. IS letos vyhlásil na severu obou zemí chalífát a koaliční útoky mají zpomalit jeho další postup.
Bojuje zřejmě i Irán
USA stejně jako další země odmítly zapojit do bojů pozemní jednotky a omezují se na letectvo a na vojenské poradce. V Iráku má poradce a zřejmě také vojáky Írán.
Jeden z íránských důstojníků byl na misi proti IS zabit. O smrti generála Hamída Taghavího informovaly elitní revoluční gardy a označily ho za poradce, který pracoval s iráckými dobrovolníky. Pohřben bude v pondělí v mešitě v sídle revolučních gard v Teheránu.
Ačkoli íránská vláda nepřiznává, že posílá do Iráku vojáky, íránský tisk informoval o úmrtí už několika vojáků, a to nejenom v Iráku, ale také v Sýrii.
V říjnu byl v Teheránu irácký premiér Hajdar Abádí a Irák pak navštívil předseda íránského parlamentu Alí Larídžání. Šíitský Írán je vítanou posilou Iráku, jehož muslimové se většinou hlásí také k šíitskému islámu.