Klose: Radaru nevěřím. Raději sázím na zastrašování

Blahoslav Hruška
30. 9. 2008 17:30
Aktuálně.cz mluvilo s doyenem Bundestagu

Praha - Hans-Ulrich Klose patří mezi poměrně netradiční poslance Bundestagu. Za SPD v něm zasedá již čtvrt století, ale když člověk poslouchá jeho názory, spíše by ho zařadil mezi konzervativce.

"Nikdy jsem nebyl stoprocentní sociální demokrat," říká o sobě.

Rodák z Breslau, tedy dnešní Wroclawi, mluví na politika nezvykle přímo a jasně - Rusko je podle něj technologicky pozadu a on osobně by místo radaru v Česku vsadil spíše na zastrašování.

S Klosem, který je místopředsedou zahraničního výboru Bundestagu, si Aktuálně.cz povídalo na konferenci „Vztahy střední Evropy k Ruské federaci a budoucnost strategického partnerství EU-Rusko", kterou v Praze pořádal Ústav mezinárodních vztahů a Nadace Friedricha Eberta.

Aktuálně.cz: V Česku a Polsku vyroste protiraketový systém USA, který Rusové kritizují a cítí se jím být ohroženi. Co vy na to? 

Američané zastávají teorii, že pokud existují obranné rakety, měl by se útok odrazit. Musíme ale odlišovat - v případě raket nejde o klasické konvenční útočné typy, polské základny jimi nemohou být vybaveny. Tady se Rusové nemají čeho obávat.

Hans-Ulrich Klose

  • narozen 14. června 1937 v Breslau (dnešní polská Wroclaw)
  • studoval práva ve Freiburku a Hamburku
  • 1974-81 - starosta Hamburku
  • poslanec SPD od roku 1983
  • ženatý, čtyři děti

Něco jiného je ale radar v Česku - ten umožní Američanům dohlédnout poměrně hluboko do ruského území. Také vnímání bezpečnosti je v Polsku i Česku vzhledem ke geografické poloze jiné.

Já osobně o obranném systému nemám valné mínění, protože nikdy zcela nefunguje. Myslím, že je nutné především politicky působit tak, aby rakety vůbec nebyly odpáleny. Jinak bych vsadil spíše na zastrašování.

A.cz: Ruští generálové pohrozili protiopatřeními, tvrdá slova zaznívají také z Kremlu. Jde jen o silácká gesta, nebo o reálnou hrozbu?

Rusko se nachází ve fázi nacionalistického vzdoru. Jako by chtělo říct: Hurá, jsme tu zase. A podle toho instruuje také své generály. Rusové ale mají nulový zájem na konfrontaci se západem, protože to by je uvrhlo zpět do doby kamenné.

A.cz: Prezident Medveděv navrhl celoevropský systém bezpečnosti, ministr zahraničí Lavrov zase mluví o souboru smluv a „druhých Helsinkách". Jde tedy o spolupráci, nebo jen o svolení k minimálním závazkům? 

Medveděvův plán neznám, jen několik jeho poznámek. Obecně ale pro Evropu platí, že bezpečnostně-politická priorita je NATO, dále pak Aliance a EU a když nástroje NATO chybí, pak jen Unie. A toho bychom se měli držet.

Demografie Ruska? Katastrofa

A.cz: EU potřebuje Rusko zejména kvůli energetické závislosti na ruském plynu a ropě. K čemu Rusko naopak potřebuje Evropu?

Ruské technologie jsou zastaralé. Ty moderní dodávají Evropané.
Ruské technologie jsou zastaralé. Ty moderní dodávají Evropané. | Foto: Nord Stream

Ruské hospodářství sestává výhradně z prodeje plynu a ropy. A Rusové jsou technologicky o celá desetiletí pozadu. Technologii přitom dostávají jen od Evropanů, takže nás potřebují.

Kromě toho je demografie Ruska tak katastrofická, že země potřebuje partnerství s Evropou. Sibiř se vyprazdňuje. A na jihu je znát čím dál větší tlak na vnitřní hranici Ruska.

Pokud by tedy zcela vážně chtěli Rusové definovat své politické zájmy, museli by dojít k závěru, že potřebují USA i Evropu.

 

Právě se děje

Další zprávy