O protiraketové základně můžeme jednat, tvrdí Lavrov

mih
11. 9. 2008 16:20
Rusko chce záruky, že štít není namířen proti němu
Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace
Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace | Foto: Reuters

Varšava - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pro polský deník Gazeta Wyborcza uvedl, že je připraven zlepšit vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi a jednat o americké protiraketové základně.

Rusko však od USA a jejich evropských spojenců požaduje poskytnutí přesvědčivých záruk, že plánovaný americký štít, jehož komponenty mají být umístěny i na území Polska a Česka, není namířen proti Moskvě.

Ruský ministr zahraničí je dnes na návštěvě Polska, kde se mimo jiné setkal s polským šéfem diplomacie Radoslawem Sikorskim.

Lavrov rovněž uvedl, že nesouhlasí s pohledem Polska na konflikt na Kavkaze, za který podle něj může Gruzie, jež zaútočila na ruské mírové jednotky. Vyzval také k akceptování "nové reality" na Kavkaze a uznání samostatnosti Jižní Osetie a Abcházie.

Čtěte více: Jižní Osetie stojí o sloučení s Ruskem, Abcházie ne

"Jsme otevřeni vážně míněnému jednání (o základně). Pokud jsou USA a Polsko opravdu ochotny zaručit, že evropská protiraketová základna není namířena proti Rusku, pak budeme připraveni zvážit jejich konkrétní návrhy," napsal Lavrov pro Gazetu Wyborczu a zdůraznil, že Rusku jde o "skutečné záruky", nikoliv o "kosmetická politická gesta".

Polský deník si ve svém komentáři článek ruského ministra vysvětlil jako zhruba takovýto vzkaz: Přestaňte s podporou Gruzie a Ukrajiny a respektujte náš vliv ve státech bývalého Sovětského svazu. Pak překousneme i protiraketový štít.

V dalším rozhovoru pro polská média pak Lavrov prohlásil, že si Polsko výstavbou základny "zahrává s ohněm".

Po jednání s polským ministrem zahraničí však Lavrov opět pokračoval ve smířlivějších vyjádřeních: "Nevídíme hrozbu v Polsku. Ale vidíme ji v souvislosti s americkým obranným systémem v blízkosti Ruska," řekl Lavrov, který dodal, že souhlasí s těsnější spoluprácí Polska s Ruskem, což podle něj neznamená, že "mezi státy neexistují názorové rozdíly". 

Rusko se dlouhodobě ostře staví proti záměru Američanů umístit na území Polska a Česka protiraketovou základnu s radarem. Rusové už dříve naznačili, že se výstavbou základny tyto země vystavují potenciálnímu útoku.

Spojené státy tvrdí, že protiraketový štít není namířen proti Rusku, ale má sloužit jako obrana před nevyzpytatelnými režimy, jaký je nyní například v Íránu.

Podle Lavrova americký štít po dlouhou dobu nebude chránit před ničím jiným než ruskými raketami. Íránské rakety podle něj nepředstavují pro Evropu nebo USA hrozbu.

Polsko i Česko už podepsaly s Američany dohodu o základně. Musí ji však ještě schválit poslanci.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy