Klíčová otázka voleb: Kolik lidí láká víc Moskva než Kyjev

Martin Novák Martin Novák
22. 10. 2014 15:33
Blok Petra Porošenka v nedělních ukrajinských volbách zvítězí. Důležitá bude volební účast na východě.
Vítěz voleb je předem jasný: Petro Porošenko. Ale kdo dál?
Vítěz voleb je předem jasný: Petro Porošenko. Ale kdo dál? | Foto: Reuters

Kyjev/Praha – O vítězi nedělních parlamentních voleb na Ukrajině není pochyb. Petro Porošenko bude letos podruhé slavit vítězství.

V květnu se stal prezidentem, když už v prvním kole získal téměř 55 procent hlasů. Podle průzkumů různých agentur by měla v neděli jeho strana s názvem Blok Petra Porošenka dostat mezi sedmadvaceti až třiatřiceti procenty.

V tom je jasno. Pro Ukrajinu však bude důležitá jiná věc. Vlastně dvě.

Tou první je volební účast v ruskojazyčných oblastech jihovýchodní Ukrajiny. Může naznačit, kolik obyvatel se tam nadále ztotožňuje s Ukrajinou a odmítá možnost patřit raději k Rusku nebo státu napojenému na Rusko.

Druhým podstatným údajem bude podpora seskupení s názvem Opoziční blok. Ten zahrnuje představitele Strany regionů svrženého exprezidenta Viktora Janukovyče a další politiky, kteří se shodují v jednom: neschvalují změny, které se letos odehrály, a odmítají Majdan. Tedy protesty, které na jaře vedly k pádu Janukovyče.

Přijde-li na východě země k volbám málo lidí a zároveň ti, co přijdou, dají hlas Opozičnímu bloku (případně ještě radikálnějším komunistům), ukáže se velké rozdělení Ukrajiny.

Opačný výsledek bude dobrou zprávou pro ty Ukrajince, kteří podporují takzvaný "poúnorový vývoj" a proevropskou orientaci státu.

Na územích obsazených separatisty volby samozřejmě nebudou. V částech Doněcké a Luhanské oblasti, které kontroluje Kyjev, se očekává nejnižší účast z celé země.

Premiér Arsenij Jaceňuk (na billboardech) kandiduje za Lidovou frontu.
Premiér Arsenij Jaceňuk (na billboardech) kandiduje za Lidovou frontu. | Foto: Reuters

Někteří lidé nepřijdou k urnám na protest, protože by raději patřili k separatistům, nebo prostě nesouhlasí s vývojem posledních osmi měsíců. Se svržením Janukovyče, válkou, spory s Ruskem...

Roli mohou hrát také obavy o bezpečnost.

Podle průzkumu nadace Demokratické iniciativy přijde v těchto regionech hlasovat třiadvacet procent oprávněných voličů, agentura GfK odhaduje čtyřicet procent.

Otázkou je účast v dalších ruskojazyčných oblastech a městech, kde válka nebyla, ale dříve tam vítězila Janukovyčova Strana regionů. Například Charkov, Oděsa, Dněpropetrovsk.

"Když samozřejmě nepočítáme území, které vláda nemá pod kontrolou, kde vládnou separatisté, tak myslím, že nebude účast zase tak slabá. Očekávám padesát až šedesát procent na ruskojazyčném jihovýchodě. To bude asi o něco méně než na západě nebo v centrálních oblastech, ale ne až tak výrazně," řekl Aktuálně.cz ukrajinský sociolog a zakladatel serveru Watcher.com.ua Maksim Savanevskyj.

Komunistická strana Ukrajiny v Doněcku už v dubnu podporovala povstalce a rozdávala své letáky a brožury před obsazenou budovou doněckého gubernátora.

Právě Doněcká a Luhanská oblast představovaly pro komunisty velkou voličskou základnu, bez ní budou mít problém se do parlamentu dostat.

Někteří poslanci navrhovali v létě komunistickou stranu zakázat kvůli její "kolaboraci" se separatisty (v kyjevské terminologii s teroristy). Zatím ale návrh neprošel.

Serhij Tihipko.
Serhij Tihipko. | Foto: Aktuálně.cz

Na východě Ukrajiny má velkou šanci strana Silná Ukrajina, kterou vede bývalý ministr financí Serhej Tihipko. Bývalý člen Strany regionů, který se však s Janukovyčem rozešel a těší se pověsti schopného ekonoma.

Tihipko odmítl vstoupit do Opozičního bloku, který sdružuje hlavní proruské a protimajdanovské síly s výjimkou komunistů. Na kandidátce je například bývalý vicepremiér Jurij Bojko nebo šéf Janukovyčovy kanceláře Serhij Lovočkin.

Opoziční blok je proti evropské integraci. Jeho součástí je také lídryně strany Ukrajina vpřed! Natalia Korolevská, kdysi členka vedení strany Vlast Julije Tymošenkové. Za stranu kandiduje rovněž nejslavnější ukrajinský fotbalista Andrej Ševčenko, bývalá hvězda AC Milán nebo Chelsea.

"V úspěch Opozičního bloku moc nevěřím. Lidé, kteří nesouhlasí se současnou vládou a vývojem, spíše volit vůbec nepůjdou, než že by volili nějakou opozici," řekl Aktuálně.cz Savanevskyj.

Pokud jde o Tymošenkovou, podle průzkumů její Vlast nezíská více než deset procent hlasů. Podobně zřejmě skončí Lidová fronta současného premiéra Arsenije Jaceňuka.

450 poslanců je vybíráno hlasováním, které kombinuje prvky poměrného a většinového systému. Do parlamentu se tak mohou dostat i nezávislí a nezařazení politici, jejichž názory se dopředu těžko odhadují.

V minulosti byli právě tito poslanci často obviňováni z toho, že se při hlasování o důležitých zákonech v parlamentu nechávají vládními stranami kupovat.

 

Právě se děje

Další zprávy