KLDR provokuje. Na počest Kim Ir-sena vypustí satelit

Zahraničí Zahraničí
16. 3. 2012 10:42
Podle sousedů jen maskuje zakázané raketové testy
Kim Čong-un, nový vládce nad Severní Koreou.
Kim Čong-un, nový vládce nad Severní Koreou. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejský režim opět dráždí Západ, a to jen pár týdnů poté, co souhlasil s utlumením svého jaderného programu.

Za měsíc hodlá na počest stého výročí narození zakladatele státu Kim Ir-sena vypustit na oběžnou dráhu satelit "určený k pozorování Země".

"Blížící se start povzbudí armádu i severokorejský lid ve snahách o další budování země," napsala oficiální agentura KCNA s tím, že záměry jsou striktně mírumilovné.

KLDR slaví narozeniny vůdců:

Ohrožení bezpečnosti

Sousedé KLDR to ale vidí jinak. Podle Japonska tím poruší rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2009, která Pchjongjangu zakazuje testy balistických raket.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí v akci vidí vážnou provokaci "ohrožující mír a bezpečnost na Korejském poloostrově".

Satelit by měla nad zemský povrch vynést mezi 12. a 16. dubnem raketa dlouhého doletu. Dráha prý byla vybrána tak, aby neohrožovala jejich sousedy.

Demonstrace síly

Poslední podobný experiment režim podnikl přesně před třemi lety a sklidil za něj kritiku. Ačkoliv KLDR tvrdila, že jde o testování satelitní technologie, podle Západu se jednalo jen o maskované testy střel dlouhého doletu.

"Chtějí světu připomenout, jak jsou nebezpeční," míní Andrej Lankov z univerzity v Soulu. A připomíná, že k vynesení satelitu je potřeba takřka stejná technologie, jaká se používá pro rakety dlouhého doletu.

Oznámení Pchjongjangu ho prý překvapilo. Hladem sužovaná Severní Korea totiž nedávno souhlasila se zastavením nukleárního programu výměnou za 240 tisíc tun potravinové pomoci. Záměry vypustit satelit by dohodu s USA mohly ohrozit.

 

Právě se děje

Další zprávy