KLDR výměnou za potraviny zastaví jaderný program

Zahraničí Zahraničí
29. 2. 2012 16:55
Vyplývá to z dohody s USA, kterou údajně severokorejský režim uzavřel v Pekingu
Nový vládce KLDR - Kim Čong-un.
Nový vládce KLDR - Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Peking - Nové kolo vyjednávání mezi USA a KLDR o severokorejském jaderném programu zřejmě přineslo první výsledky.

Severokorejští vyjednavači na schůzce v Pekingu souhlasili nejen se zastavením obohacování uranu, ale také s moratoriem na jaderné testy a zkušební odpalování raket dlouhého doletu.

Od Washingtonu dostal stalinistický režim příslib obnovení dodávek humanitární pomoci. Celkem by mělo do země, kterou sužuje hladomor, putovat 240 tisíc tun potravin.

"Spojené státy mají stále obavy z chování Severní Koreje, ale dnešní oznámení naznačuje určitý pokrok," prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.

Vyjednavači podle ní kývli i na vpuštění inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých jaderných zařízení. Ti by měli mimo jiné potvrdit, že KLDR odstavila jaderný reaktor v Jongbjonu.

Předběžnou dohodu potvrdil v oficiálním oznámení i Pchjongjang.

Nový vítr s Kim Čong-unem

Západ usiluje o zastavení kontroverzního jaderného programu už řadu let, jakákoliv jednání ale vždy zkrachovala.

Američtí diplomaté si od nových dvoustranných rozhovorů slibují, že povedou až k obnovení šestistranných jednání. Těch se účastní i Čína, Japonsko, Rusko a Jižní Korea. KLDR je ovšem přerušila v roce 2009.

Současný obrat k lepšímu souvisí podle agentur s nedávnou změnou v čele nejizolovanějšího státu světa - zesnulého Kim Čong-ila vystřídal loni v prosinci jeho syn Čong-un.

Mladý vůdce už počátkem roku prostřednictvím OSN žádal Američany o potravinovou pomoc, z Washingtonu ale tehdy přišla negativní odpověď.

Situace na severu Korejského poloostrova je přitom kritická. Podle vyslance UNICEF v Severní Koreji Bidžáju Rádžbhandárího trpí podvýživou každé páté dítě mladší pěti let.

Nedostatkem potravin země trpí už od 90. let minulého století. Hladomor v KLDR si tehdy podle odhadů OSN vyžádal nejméně milion mrtvých.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy