KLDR výměnou za potraviny zastaví jaderný program

Zahraničí Zahraničí
29. 2. 2012 16:55
Vyplývá to z dohody s USA, kterou údajně severokorejský režim uzavřel v Pekingu
Nový vládce KLDR - Kim Čong-un.
Nový vládce KLDR - Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Peking - Nové kolo vyjednávání mezi USA a KLDR o severokorejském jaderném programu zřejmě přineslo první výsledky.

Severokorejští vyjednavači na schůzce v Pekingu souhlasili nejen se zastavením obohacování uranu, ale také s moratoriem na jaderné testy a zkušební odpalování raket dlouhého doletu.

Od Washingtonu dostal stalinistický režim příslib obnovení dodávek humanitární pomoci. Celkem by mělo do země, kterou sužuje hladomor, putovat 240 tisíc tun potravin.

"Spojené státy mají stále obavy z chování Severní Koreje, ale dnešní oznámení naznačuje určitý pokrok," prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.

Vyjednavači podle ní kývli i na vpuštění inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých jaderných zařízení. Ti by měli mimo jiné potvrdit, že KLDR odstavila jaderný reaktor v Jongbjonu.

Předběžnou dohodu potvrdil v oficiálním oznámení i Pchjongjang.

Nový vítr s Kim Čong-unem

Západ usiluje o zastavení kontroverzního jaderného programu už řadu let, jakákoliv jednání ale vždy zkrachovala.

Američtí diplomaté si od nových dvoustranných rozhovorů slibují, že povedou až k obnovení šestistranných jednání. Těch se účastní i Čína, Japonsko, Rusko a Jižní Korea. KLDR je ovšem přerušila v roce 2009.

Současný obrat k lepšímu souvisí podle agentur s nedávnou změnou v čele nejizolovanějšího státu světa - zesnulého Kim Čong-ila vystřídal loni v prosinci jeho syn Čong-un.

Mladý vůdce už počátkem roku prostřednictvím OSN žádal Američany o potravinovou pomoc, z Washingtonu ale tehdy přišla negativní odpověď.

Situace na severu Korejského poloostrova je přitom kritická. Podle vyslance UNICEF v Severní Koreji Bidžáju Rádžbhandárího trpí podvýživou každé páté dítě mladší pěti let.

Nedostatkem potravin země trpí už od 90. let minulého století. Hladomor v KLDR si tehdy podle odhadů OSN vyžádal nejméně milion mrtvých.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy