KLDR výměnou za potraviny zastaví jaderný program

Zahraničí Zahraničí
29. 2. 2012 16:55
Vyplývá to z dohody s USA, kterou údajně severokorejský režim uzavřel v Pekingu
Nový vládce KLDR - Kim Čong-un.
Nový vládce KLDR - Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Peking - Nové kolo vyjednávání mezi USA a KLDR o severokorejském jaderném programu zřejmě přineslo první výsledky.

Severokorejští vyjednavači na schůzce v Pekingu souhlasili nejen se zastavením obohacování uranu, ale také s moratoriem na jaderné testy a zkušební odpalování raket dlouhého doletu.

Od Washingtonu dostal stalinistický režim příslib obnovení dodávek humanitární pomoci. Celkem by mělo do země, kterou sužuje hladomor, putovat 240 tisíc tun potravin.

"Spojené státy mají stále obavy z chování Severní Koreje, ale dnešní oznámení naznačuje určitý pokrok," prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.

Vyjednavači podle ní kývli i na vpuštění inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých jaderných zařízení. Ti by měli mimo jiné potvrdit, že KLDR odstavila jaderný reaktor v Jongbjonu.

Předběžnou dohodu potvrdil v oficiálním oznámení i Pchjongjang.

Nový vítr s Kim Čong-unem

Západ usiluje o zastavení kontroverzního jaderného programu už řadu let, jakákoliv jednání ale vždy zkrachovala.

Američtí diplomaté si od nových dvoustranných rozhovorů slibují, že povedou až k obnovení šestistranných jednání. Těch se účastní i Čína, Japonsko, Rusko a Jižní Korea. KLDR je ovšem přerušila v roce 2009.

Současný obrat k lepšímu souvisí podle agentur s nedávnou změnou v čele nejizolovanějšího státu světa - zesnulého Kim Čong-ila vystřídal loni v prosinci jeho syn Čong-un.

Mladý vůdce už počátkem roku prostřednictvím OSN žádal Američany o potravinovou pomoc, z Washingtonu ale tehdy přišla negativní odpověď.

Situace na severu Korejského poloostrova je přitom kritická. Podle vyslance UNICEF v Severní Koreji Bidžáju Rádžbhandárího trpí podvýživou každé páté dítě mladší pěti let.

Nedostatkem potravin země trpí už od 90. let minulého století. Hladomor v KLDR si tehdy podle odhadů OSN vyžádal nejméně milion mrtvých.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy