Mrznoucí Severokorejci dostali vzdušnou cestou ponožky

ČTK ČTK
28. 1. 2012 13:41
Pchjongjang hovoří o provokaci a hrozí odvetnými opatřeními
S nůstupem Kim Čong-una, který vystřídal u kormidal moci svého zesnulého otce Kim Čong-ila, se v Koreji sotva co změní
S nůstupem Kim Čong-una, který vystřídal u kormidal moci svého zesnulého otce Kim Čong-ila, se v Koreji sotva co změní | Foto: Reuters

Soul - Velké horkovzdušné balony s nákladem teplých ponožek poslali přes společnou hranici do KLDR jihokorejští aktivisté. Snaží se tak pomoct lidem trpícím nouzí ve zchudlé Severní Koreji navzdory výhrůžkám komunistické vlády v Pchjongjangu. Aktivisté jsou přesvědčení, že ponožky lidem mohou pomoci přečkat tuhou zimu, mohou je prodat anebo vyměnit za potraviny.

Z jihokorejského pohraničního města Padžu odstartovalo podle agentury AFP pět velkých balonů, k nimž bylo v bednách přivázáno asi 1000 párů ponožek.

"Ke každému páru ponožek je připojen leták obsahující 'politicky neškodné' poselství," uvedla soulská skupina aktivistů North Korea Peace, která se snaží posílat ponožky do KLDR jednou měsíčně už několik posledních měsíců.

"Nemáme zájem posílat politická prohlášení nebo tam vyvolávat nějaké problémy. Všechno, co chceme, je, aby lidé na Severu nosili teplé ponožky na svých promrzlých nohou," řekla AFP mluvčí skupiny Sunny Kim. "Teplé ponožky jsou tam vzácné, a tak se dají snadno prodat nebo vyměnit. Za jeden pár ponožek člověk snadno získá zhruba deset kilo obilí, a z toho jeden člověk může žít až měsíc," dodala.

Ponožky a mnoho dalších základních životních potřeb jsou nedostatkovým zbožím v KLDR, která vynakládá peníze a další zdroje především do budování armády čítající 1,2 milionu mužů.

Aktivisté, z nichž část tvoří přeběhlíci ze Severní Koreje, pravidelně posílají přes hranici letáky, v nichž kritizují režim a vyzývají obyvatele k povstáním podobným těm, jaká svrhla v loňském roce vlády na Blízkém východě a v severní Africe. Vypouštění čehokoli nad severokorejské území Pchjongjang dráždí do té míry, že už severokorejská vláda pohrozila, že na místa vypouštění začne střílet.

Napětí na Korejském poloostrově, který je od korejské války v 50. letech minulého století rozdělený na Severní a Jižní Koreu, zesílilo po nástupu konzervativní jihokorejské vlády prezidenta I Mjong-baka. Ten zastavil rozsáhlou humanitární pomoc KLDR a nehodlá ji obnovit, dokud Severní Korea nepřistoupí na ukončení svého jaderného zbrojního programu.

K neklidu přispěla i prosincová smrt severokorejského vůdce Kim Čong-ila, na jehož místo nastoupil jeho nejmladší syn Kim Čong-un. Ten ihned nasadil nepřátelský tón vůči jihokorejské vládě a obvinil ji mimo jiné i z toho, že nerespektuje období smutku za zesnulého severokorejského vůdce.

 

Právě se děje

Další zprávy