KLDR odpálila raketu, dopadla do Japonského moře. USA zkoušku očekávaly, Trump podpořil Japonsko

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2017 23:45
Severní Korea provedla v neděli raketovou zkoušku, střela dopadla do Japonského moře. Americké strategické velitelství Stratcom uvedlo, že KLDR otestovala střelu středního doletu a že zkouška nepředstavovala žádnou hrozbu pro Severní Ameriku. Americká armáda již dříve uvedla, že zřejmě nešlo o mezikontinentální balistickou střelu. USA, Jižní Korea i Japonsko počínání Pchjongjangu odsoudily. KLDR označila pokus za úspěšný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul/Washington - Raketa odstartovala ze střelnice v provincii Pchjongan pukto na severozápadě země. Stratcom za místo startu označil základnu u města Kusong. Střela po asi 500 kilometrech letu dopadla do moře.

O tom, že Pchjongjang zřejmě připravuje raketovou zkoušku, informovaly koncem ledna Spojené státy. Ty se obávají, že KLDR vyvíjí mezikontinentální balistickou střelu, která by byla schopna doletět na západní pobřeží USA.

"Střela byla sledována od Severní Koreje do Japonského moře," uvedlo americké strategické velitelství. Neupřesnilo, zda severokorejská zkouška byla úspěšná, nebo naopak raketa selhala.

KLDR označila pokus za úspěšný. Severokorejská oficiální agentura KCNA oznámila, že byla úspěšně vyzkoušena raketa země-země středního doletu.

O zkoušce byl informován také americký prezident Donald Trump, který ve společném prohlášení s japonským premiérem Šinzóem Abem ujistil, že USA stojí stoprocentně za Japonskem.

Americká administrativa mezitím dala na vědomí, že severokorejskou provokaci po Trumpově převzetí moci očekávala a že nyní zváží všechny možnosti, jak Pchjongjangu na raketovou zkoušku odpovědět.

Nejmenovaný americký představitel sdělil agentuře Reuters, že reakce Washingtonu bude přesně odměřená, aby prokázala odhodlání, ale zároveň se vyhnula dalšímu vyhrocení situace. Očekává se, že USA vyvinout tlak i na Čínu, která patří k hlavním spojencům severokorejského režimu.

"Nebylo to žádné překvapení," citoval Reuters nejmenovaného představitele. "Severokorejský vůdce rád přitahuje pozornost v dobách, jako je tato," dodal.

Japonský ministr obrany Tomomi Inada oznámil, že Tokio využívá všechny možnosti, aby získalo informace o raketové zkoušce. Japonská armáda ohlásila, že střela nezasáhla japonské teritoriální vody, neboť raketa dopadla do mezinárodních vod mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. Zkoušku Japonsko považuje za jasnou provokaci, neboť se uskutečnila v době, kdy je Abe na návštěvě USA, kde se setkal s Trumpem.

V reakci na dění v KLDR zasedl společný vojenský velitelský štáb jihokorejské a americké armády, aby situaci vyhodnotil. Setkání uspořádal také jihokorejský bezpečnostní výbor.

KLDR si v neděli připomínala čtvrté výročí třetí jaderné zkoušky, ta vůbec první se uskutečnila v roce 2006.

Dva americké strategické bombardéry schopné nést atomové zbraně přeletěly nad územím Koreje v reakci na páteční jadernou zkoušku KLDR. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy