Partnerství s Japonskem je zásadní, myslí si Trump. Chce ale spravedlivé obchodní vztahy

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2017 23:51
Podle Donalda Trumpa je americko-japonské spojenectví základem míru v tichomoří, obchodní vztahy by však měly být vyrovnanější, uvedl na tiskové konferenci. Ve volební kampani zpochybňoval obchod s Japonskem a nařkl zemi z neférové obchodní politiky. Rozhodl se také odstoupit od Transpacifickém partnerství. Trump se však na setkání s japonským premiérem dohodl na vytvoření nového rámce pro hospodářský dialog,
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americko-japonské spojenectví je základem míru a stability v tichomořské oblasti, obě země tam budou prosazovat svobodu plavby a bránit se jaderné a raketové hrozbě KLDR. Na tiskové konferenci po setkání s japonským premiérem Šinzóem Abem to v pátek v Bílém domě řekl americký prezident Donald Trump. Společné obranné úsilí bude podle Trumpa stále silnější.

Obchodní vztahy mezi oběma zeměmi, které Trump během volební kampaně zpochybnil, by podle prezidenta měly být svobodné, spravedlivé a budované na základě vzájemnosti. Abe v této souvislosti řekl, že bouřlivý růst ekonomiky asijsko-tichomořského regionu založený na volném obchodu a investicích je obrovskou příležitostí pro Japonsko i Spojené státy. "Je samozřejmě potřeba postupovat spravedlivě," poznamenal premiér.

Trump během předvolební kampaně napadl japonskou obchodní, finanční i bezpečnostní politiku. Japonsko společně s dalšími velkými vývozci, jako je Čína nebo Německo, obvinil, že úmyslně oslabuje svou měnu, aby získalo konkurenční výhody. Japonským a dalším automobilkám pohrozil uvalením cla na dovoz a řekl, že Japonsko uplatňuje vůči dovozu zahraničních automobilů nekalé bariéry.

Abe před setkáním s Trumpem v projevu v americké obchodní komoře prohlásil, že japonská auta prodávaná v USA vyrábějí "americké továrny s americkými zaměstnanci". Japonské investice v USA dosahují částky 411 miliard dolarů (10,4 bilionu Kč) a pomohly podle něj k vytvoření 840 000 pracovních míst.

Rozhodnutí nového prezidenta opustit dohodu o Transpacifickém partnerství (TPP) Japonsko podle Abeho vzalo plně na vědomí. Obě země se současně dohodly na vytvoření nového rámce pro hospodářský dialog, řekl premiér.

Kdo snižuje nadšení z Trumpa, bude pohnán k zodpovědnosti. Na 200 procent.

Komentář Jana Moláčka

Abe byl po britské premiérce Therese Mayové druhým klíčovým americkým spojencem, s nímž se nový prezident v Bílém domě osobně setkal. Japonský premiér byl zároveň prvním zahraničním politikem, s nímž se Trump sešel po svém překvapivém vítězství v listopadových prezidentských volbách. Setkání se tehdy uskutečnilo v Trumpově manhattanském sídle.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy