Ti nejvyvolenější. VIP Severokorejci se dostanou na internet bez omezení, ve volném čase hrají hry

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 30. 4. 2018 10:27
Hrstka vyvolených Severokorejců surfuje na internetu bez omezení. Navštěvují Facebook i Instagram. Ze západních stránek ale začali odcházet.
Doteď KLDR jaderné zbraně potřebovala pro vlastní bezpečnost, ale došlo jim, že to nejde dohromady s ekonomickým růstem, říká koreanista Horák | Video: Emma Smetana

Pchjongjang - Žijí v zemi uzavřené okolnímu světu a většina z nich nemůže uniknout ani za hranice toho virtuálního. I ten má pro obyvatele Severní Koreje režimem jasně definované obrysy.

Mimo intraweb, omezený soubor kontrolovaných stránek s obsahem odpovídajícím vládní ideologii, se dostane jenom hrstka vyvolených. Severokorejská politická a vojenská elita.

"Přestože neexistují žádná spolehlivá čísla ohledně počtu internetových uživatelů v Severní Koreji, zprávy uvádějí mezi 'velmi malým číslem' přes 'vnitřní okruh kolem severokorejského vedení' po 'několik desítek lidí'," tvrdí společnost Recorded Future, která internetové chování severokorejského "jednoho procenta" sleduje.

"Bez ohledu na přesné číslo, profil severokorejského uživatele internetu je zřejmý: důvěryhodný člen nebo rodinný příslušník vládnoucí třídy," uvedla firma ve zprávě.

Nejoblíbenější byl Facebook

Ještě vloni přitom podle ní na 200 nejvyšších vůdců režimu "surfovalo" takřka k nerozeznání od lidí ze Západu. Četli zprávy nebo navštěvovali nejznámější sociální sítě. Pravidelně používali Google, Instagram a hlavně Facebook, který byl dvakrát oblíbenější než jeho čínská obdoba.

Zejména o víkendu si také rádi odpočinuli u streamování videí nebo hraní her - třeba Diabla II, World of Warcraft nebo League of Legends. Používali k tomu on-line platformy a cizí jim nebyl ani PlayStation nebo Nintendo.

"Došli jsme k závěru, že snahy o izolaci severokorejské elity a vůdců od mezinárodního společenství selhávají, jejich aktivita na internetu se v mnoha směrech neliší od většiny Zápaďanů," informovala Recorded Future v červenci 2017.

Společnost samotnou proto překvapil trend, jakým se chování severokorejských VIP internetových uživatelů během posledních několika měsíců změnilo.

Elita se ukrývá na čínských sítích

V době, kdy se Pchjongjang pokouší hlasitě navazovat lepší vztahy nejen se sousední Jižní Koreou, ale také Spojeným státy, se prominentní občané KLDR od dosud oblíbených sociálních sítí de facto zcela odvrátili. Začali ve velkém dávat přednost jejich čínským verzím.

"Nejvíce pozoruhodné ohledně aktivit na sociálních sítí mezi prosincem 2017 a březnem 2018 je téměř absence aktivit na Facebooku a Instagramu a významný nárůst v používání čínských služeb," píše Recorded Future ve zprávě z letošního března.

V nejpoužívanější osmičce zůstaly pouze západní služby pro streamování obsahu. Aktivity na Facebooku a Instagramu se do sledovaných dat v podstatě ani nedostaly.

"Během šesti krátkých měsíců se severokorejské elity téměř kompletně přemístily ze západních sociálních sítí ke službám, jako jsou Alibaba, Tencent nebo Baidu," tvrdí zpráva.

Společnost přitom spekuluje i nad možnými důvody tak prudké změny v chování. Nejpravděpodobnější jsou podle ní scénáře, že se uživatelé snaží skrýt svou internetovou stopu, protože severokorejský režim přitlačil na větší prosazování oficiální zákazu používání západních sítí. Ten v KLDR platí zhruba dva roky.

O 1200 procent také narostlo používání prohlížeče Tor pro surfování na "neviditelném internetu" a jiných privátnějších možností, které internet nabízí.

Hrstka Severokorejců s přístupem k internetu "se odvrací od služeb, kde by se pravděpodobně setkali se západními vládami, a směřují k čínským, které jsou pravděpodobně stejně pohodlné, ale ne tak exponované," cituje server Foreign Policy Priscillu Moriuchiovou, bývalou analytičku NSA a nynější ředitelku rozvoje strategických hrozeb u Recorded Future.

Jenom někteří

Také přístup ke státnímu intranetu Kwangmyong je v zemi výrazně omezen. Obvykle se na něj dostanou pouze někteří vládní činitelé, vědci nebo studenti. Připojit se zpravidla mohou jen přes vyčleněné počítače ve vybraných školách, úřadech nebo knihovnách a kavárnách. Výjimku tvoří pouze zmíněná elitní hrstka.

Soul dále odhaduje, že v KLDR funguje na čtyři miliony mobilních telefonů. Severokorejské smartphony ale disponují pouze základním vybavením, včetně minimálních 3G služeb. Telefonovat je možné pouze v rámci severokorejského operátora Koryolink.

Podle analytičky Moriuchiové představuje přístup KLDR k internetu v době tvrdých sankcí "mocný nástroj k odolávání západní moci", uvedl server Foreign Policy. "Svým způsobem inovují, jak 'darebácké režimy mohou obcházet mezinárodní kontroly a tlak'," sdělila Moriuchiová.

Firma tak sledovala mimo jiné i internetové aktivity spojené s obranou proti tzv. DDOS útokům nebo projíždění a zkoumání informací o prestižních amerických univerzitách či bezpečnostních firmách. Získaná data také naznačila, že Pchjongjang v neznámém rozsahu používá bitcoinové transakce.

Video: Podívejte se na historické setkání Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem

Kim Čong-un přijel limuzínou, pak s jihokorejským prezidentem zasadil mírovou borovici | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 58 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy