Soul - Jižní Korea dnes oznámila, že dodá severnímu sousedovi 400 000 tun rýže.
Potravinovou pomoc Soul Pchjongjangu poskytne navzdory tomu, že severokorejské úřady neuzavřely ve stanovené lhůtě do 14. dubna jaderný reaktor v Jongbjonu, k čemuž se zavázaly v únorovém kole šestistranných rozhovorů o svém nukleárním programu.
Představitelé KLDR slibují, že k uzavření reaktoru dojde v nejbližší době.
Žádné podmínky
Na základě dnešní dohody, k níž dnes po pětidenním jednání dospěli v Pchjongjangu představitelé obou Korejí, si Soul neklade pro humanitární podporu žádné předběžné podmínky. První zásilka rýže má být vypravena koncem května. 350 000 tun bude dopraveno po moři, zbytek po souši přes nejstřeženější hranici světa.
Po únorové dohodě se Soul rozhodl obnovit pro zbídačelý sousední komunistický stát pomoc, kterou zastavil po loňských severokorejských raketových testech a jaderné zkoušce.
V posledních dnech se ale Jižní Korea pokoušela využít potravinovou pomoc k nátlaku na svého severního souseda, aby začal naplňovat slib postupného ukončování svého jaderného programu.
KLDR: Dohodu dodržíme
KLDR se 13. února na rozhovorech s Jižní Koreou, Japonskem, Ruskem, Čínou a USA zavázala, že do dvou měsíců uzavře a zapečetí zařízení v Jongbjonu a umožní jeho kontrolu inspektory MAAE.
V pátek Severní Korea zopakovala, že hodlá dohodě dostát. Nejprve však prý ověří, zda má přístup ke svým 25 milionům dolarů původně zmrazeným v bance v Macau na popud USA kvůli podezření, že severokorejská vláda je zapojena do padělání dolarů a praní špinavých peněz. Uvolnění těchto účtů si Pchjongjang kladl jako podmínku pro ukončování jaderných aktivit. Washington tvrdí, že peníze na kontech jsou již KLDR k dispozici.
Železnice přes hranici
Delegace obou Korejí se rovněž dnes domluvily na uskutečnění zkušební jízdy na obnovené železnici přetínající společnou hranici. KLDR sdělila, že její armáda zajistí při testu plánovaném na 17. května bezpečnost cestujících.
Loni Severní Korea odvolala chystanou zkušební jízdu dvou vlakových souprav, které měly poprvé po více než 50 letech překonat hranici s Jižní Koreou, s poukazem na chybějící dohodu o zajištění bezpečnosti tratí a na "nestabilní situaci v Jižní Koreji".
Podle dnešní dohody taktéž Jižní Korea pošle KLDR suroviny na výrobu oblečení, bot a mýdla. Výměnou za to bude mít právo podílet se na zkoumání nerostných zdrojů v Severní Koreji.