Obě Koreje už spolu mluví. Válka nebude

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2007 10:20
Pchjongjang - Jihokorejský ministr je na návštěvě Severní Koreje. Nebezpečí války, které se vrátilo po jaderném testu KLDR, je pryč. Uvnitř GRAFIKA
Severokorejský pohraničník sleduje dění na jihokorejské straně hranice.
Severokorejský pohraničník sleduje dění na jihokorejské straně hranice. | Foto: Reuters

Když loni 9. října severokorejský komunistický režim odpálil v podzemí svoji jadernou bombu, pro jih to byl šok.

Armáda byla uvedena do mimořádné pohotovosti. Vláda oznámila, že počítá se všemi scénáři. Zpravodajská služba se dostala pod palbu kritiky za to, že nevěděla, kdy a kde k explozi dojde.

Studená válka se nevrátila

Radikální pravice žádala vládu, aby ukončila jakékoliv kontakty se severem  a vrátila se k politice tvrdé konfrontace z dob studené války.

Únor ale přinesl obrat. A úlevu. 13. února slíbila KLDR při rozhovorech v Pekingu, že další jaderné testy už nebudou, že zastaví výrobu plutonia a uzavře jaderný komplex v Jongbjonu.

Foto: Aktuálně.cz

To uklidnilo situaci natolik, že jihokorejský ministr pro sjednocení Lee Džae-jung mohl přiletět na návštěvu Pchjongjangu.

Pro severokorejské vedení měl dobrou zprávu. Soul obnoví hospodářskou pomoc a pomůže severu odvrátit trvalou hrozbu hladomoru. Ročně by mělo přes hranici na sever jít půl milionu tun rýže a 350 tisíc tun zemědělských hnojiv.

Jihokorejský ministr Lee Džae-jung byl na severu přivítán vřele...
Jihokorejský ministr Lee Džae-jung byl na severu přivítán vřele... | Foto: Reuters

Příští týden se mají dokonce po mnoha letech sejít k bilaterálním rozhovorům i zástupci KLDR a Japonska. Na neutrální půdě ve Vietnamu.

V demilitarizovaném pásmu na hranici mězi oběma korejskými státy tak může opadnout napětí a obavy z obnovení války, která vlastně ani neskončila. Znepřátelené poloviny Koreje v roce 1953 uzavřely pouze příměří.

Mírová dohoda dodnes neexistuje, stejně tak jako oficiální diplomatické vztahy.

Soul je ale nyní optimistický.

"Měli bychom Severokorejcům jasně signalizovat, že získají více, když se jaderných zbraní vzdají. Že je to pro ně ekonomicky výhodné a získají i bezpečnostní záruky," řekl na tiskové konferenci jihokorejský prezident Ro Mu-hjun.

Vůdcové se zatím nesetkají 

Očekávání, že by se měla brzy uskutečnit schůzka na nejvyšší úrovni mezi ním a severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem, ale mírnil.

"Na to teď vhodná doba není."

Šéfové obou korejských států se dosud setkali jen jednou. V roce 2000 přijel za Kimem do Pchjongjangu tehdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung. Kim Čong-il slíbil, že na oplátku přiletí do Soulu, ale dosud tak neučinil.

O pětašedesátiletém vůdci KLDR je známo, že cestuje málo a nikdy letadlem. Na zahraniční návštěvy jezdí jen do Ruska a Číny, a to výhradně speciálním vlakem.

Přijdou po Kimovi generálové? 

Jihokorejská média nyní na pozadí zmírnění jaderné krize znovu spekulují o jeho nástupci. Zpravodajská služba se prý domnívá, že představy o převzetí nástupnictví Kimovým synem se možná nezakládají na pravdě.

Agentura Jonhap uvedla, že prezident připravuje na převzetí moci skupinu generálů, kteří by měli vládnout kolektivně.

Dříve se předpokládalo, že stejně jako Kim nahradil v roce 1994 ve funkci svého otce Kim Ir-sena, nastoupí zase po něm jeho nejstarší syn Kim Jong-nam. Ten se ale údajně s vůdcem rozešel ve zlém a většinu času tráví mimo Severní Koreu.

Dalším dvěma Kim Čong-ilovým synům je pětadvacet a třiadvacet let.

 

Právě se děje

Další zprávy