Hit cestovek: 1. máj v Pchjongjangu

Tomáš Fránek
13. 3. 2007 9:00
Brno - České cestovní kanceláře nabízejí výlet do Severní Koreje. Za pár desítek tisíc se turista zúčastní prvního máje v zemi, kde vládne totalita.
Ulice v Pchjongajngu. Ať žije veliký vůdce.
Ulice v Pchjongajngu. Ať žije veliký vůdce. | Foto: Reuters

Levice v Koreji
Autor fotografie: Reuters

Levice v Koreji

  • Turisty z Česka předběhli v minulosti poslanci v čele s tehdejším šéfem sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Poslanci se v polovině roku 2005 vypravili na oficiální návštěvu KLDR.
  • Do Severní Koreje se dostal  na pozvání místních komunistů také bývalý šéf českých komunistů Miroslav Grebeníček.
  • Zpravodaj ČTK při návštěvě poslanců popsal, jak na zahraniční hosty ubytované ve speciálním hotelu pro cizince neustále dohlížela skupina mužů v černých oblecích.
  • "Na ulici zaujmou místní obyvatelé jednotvárností a obnošeností oblečení, mezi nímž se jen někdy letmo mihne pestřejší dámská halenka. Velké množství mužů nosí černé obleky s odznáčky znázorňujícími rudou vlajku s usměvavou tváří zesnulého "velkého vůdce" Kim Ir-sena uprostřed," popsal zpravodaj život v Koreji s tím, že v celé zemi je vidět nedostatek jídla.
  • Již letmý pohled na obyvatele Severní Koreje vypovídal podle zpravodaje o tom, že v zemi je dlouhodobě nedostatek potravin, ale i ostatního zboží, které Evropané považují za zcela běžné.
  • Regály státních obchodů byly takřka prázdné, zchátralost šedivých paneláků, které jsou zdaleka nejčastějšími stavbami v metropoli Pchjongjangu, potvrzuje pravidlo, že socialistické hospodářství znamená život v ustavičné bídě bez naděje na zlepšení situace.
  • Propadlé tváře, vyzáblé postavy a průměrná výška kolem 160 centimetrů pak byly živoucím důkazem nucené diety.
  • Pochmurný dojem podle zpravodaje ČTK trochu rozehnal pohled na množství dětí, často v červených šátcích vzorných pionýrů, a jejich veselý křik ve fungujících lunaparcích. Svou drobotinu Severokorejci ovšem využívají rovněž k mohutným cvičením spartakiádního typu na rozlehlých prostranstvích.
  • Provoz na několikaproudých třídách metropole byl jen minimální. Přesto na hlavních křižovatkách stály ve vyznačených kruzích policisté a policistky, kteří nahrazovaly semafory příliš náročné na severokorejské poměry spotřebou elektřiny.
  • Auta a případně motocykly byly za citelného nedostatku pohonných hmot vyhrazeny prakticky jen pro stranické funkcionáře a cizí diplomaty.

Zájezd stojí necelých čtyřicet tisíc korun, cestuje se letadlem z Prahy do Pekingu a odtud vlakem do severokorejského hlavního města. V Pchjongjangu se turisté mohou zúčastnit tradičně mohutných oslav 1. máje. Zájezd trvá týden, z toho tři dny pobytu jsou určeny pro KLDR. 

Zájem o zájezd na prvomájové oslavy pořádaný cestovní kanceláří Eso Travel je velký. "Prodává se to hodně. Určitě se o to zajímá hodně lidí," uvedla pracovnice informační linky  kanceláře Eso Travel, která se specializuje na dálkové cesty.

Lenin, Marx, Kim Ir-sen

Severokojejští vojáci mají co sledovat.
Severokojejští vojáci mají co sledovat. | Foto: Reuters

Otevírání komunistického státu, v jehož čele stojí diktátor Kim Čong-il, využívají i další cestovní kanceláře. Letos v dubnu sem míří také cestovní kancelář China Tours.

Program celého zájezdu je přesně stanovený. Patří do něj návštěva rodného domu vůdce Kim Ir-sena, prohlídka americké špionážní lodi ukořistěné za studené války, účast na spartakiádě nebo procházka po náměstí Kim Ir-sena s obrovskými podobiznami Lenina, Marxe i samotného Kima.

Turisté z Česka navštíví také expozici darů korejskému vůdci, kam třeba bývalý prezident ČSSR Gustáv Husák přispěl sadou loveckých nožů. Sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin zase daroval Kimovi obrněné vozidlo.

A zájezd China Tours obsahuje také výlet do demilitarizované zóny v Panmundžonu a možnost na pár chvil přejít nejstřeženější hranici světa do sousední Jižní Koreje - to vše za padesát devět tisíc korun.

Zájezd do smutné země

Vůdce smutné země.
Vůdce smutné země. | Foto: Reuters

Právě ceny zájezdů ovlivní to, kdo bude mít o zájezdy do komunistické bašty zájem.

"Určitě by to byla zajímavá cesta pro lidi, kterým komunistický režim chybí a v dobrém na něj vzpomínají. Ale kvůli cenám jsou to spíše zájezdy pro ty, kteří chtějí poznat úplně něco jiného, je v tom tajemno i dobrodružství. Je to jako návštěva skanzenu," uvedl analytik Roman Konečný z poradenské společnosti Etis.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, který sám KLDR navštívil, je přesvědčen, že zájezdy do Severní Koreje nebudou masovým jevem. "Je to země, která nemá v současné době turistům ve větším měřítku co nabídnout," řekl Okamura Aktuálně.cz.

Podle něj například ve srovnání s dalším komunistickým státem, kterým je Vietnam, KLDR výrazně zaostává. "Je to především o lidech. Ve Vietnamu, kam nyní přijíždí stále více turistů a země zažívá boom, jsou lidé k turistům vstřícní a ochotní pomoci. V Severní Koreji se lidé ani s turisty nebaví, je to smutná země," řekl Okamura.

Dodal, že v KLDR navíc turisté musejí dodržovat přísná pravidla. "Musel jsem mít třeba tmavé oblečení," dodal Okamura.

Co režim dovolí

Turistům, kteří si zájezd do Severní Koreje zaplatí, se podaří to, o co dlouhodobě a marně usilují organizace na ochranu lidských práv.

"Turisté ale určitě uvidí jenom pozlátko, které jim komunistický režim ukáže. To, jak v zemi žijí obyčejní lidé, určitě ne. Proto by se neměli nechat ošálit a dobře se kolem sebe dívat," řekla deníku Aktuálně.cz Eva Dobrovolná z české pobočky Amnesty International (AI).

Tato organizace dlouhodobě upozorňuje na bídu, hlad a represe ze strany státních orgánů KLDR. Více než třetina severokorejské populace je podle AI chronicky podvyživena a režim zneužívá potravinovou krizi k politicky motivovaným machinacím a příděly potravin rozděluje podle stranického klíče.

 

Právě se děje

Další zprávy