KLDR chystá velkolepé oslavy, Západ je ve střehu. Spekuluje se o dalším raketovém testu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
9. 10. 2015 16:05
KLDR v sobotu čekají oslavy 70. výročí založení vládnoucí strany, které podle řady náznaků a spekulací může doprovázet vypuštění družice. Západ podobné akce vnímá coby testy raket dlouhého doletu, které by v budoucnu mohly posloužit také coby nosiče jaderných hlavic. I v minulosti se Pchjongjang uchyloval k plánování podobných testů tak, aby připadaly na významná výročí - mimo jiné sto let od narození Kim Ir-sena nebo rok od úmrtí Kim Čong-Ila. Satelitní snímky zatím ale žádné důkazy o přípravě dalšího testu neposkytly. Vysoký představitel armády USA tento týden naznačil, že KLDR už jaderné zbraně i schopnost je raketově dopravit na území Spojených států nejspíš má.
KLDR se připravuje na vypuštění družice.
KLDR se připravuje na vypuštění družice. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Zatímco se obyvatelé KLDR připravují na sobotní oslavy 70. výročí od založení vládnoucí Dělnické strany, západní státy vyčkávají, zda slavnosti nebude doprovázet další z demonstrací síly severokorejského režimu.

Pchjongjang už celý rok naznačuje, že se schyluje k dalšímu vypuštění družice, což Západ vnímá jako maskovaný test balistických raket dlouhého doletu, které družice nesou a jež by v budoucnu mohly posloužit také coby nosiče jaderných hlavic.

"Nemůžu vyloučit možnost říjnového testu," uvedl už v červenci severokorejský vyslanec při OSN Čang Il-han. "Jsem si jistý, že tento den oslavíme velkolepým způsobem."

Jihokorejská agentura Jonhap ve stejné době s odvoláním na "důvěryhodné tajné informace" z vládních zdrojů napsala, že vypuštění satelitu k oslavě zmíněného výročí osobně nařídil severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Družice stoupající k nebi

Ředitel severokorejského Národního úřadu rozvoje vesmíru v září sice ke spekulacím přispěl prohlášením, že "vývoj nového geostacionárního satelitu se nachází ve finální fázi", o přesném datu vypuštění družice se ale nezmínil.

"Svět jasně uvidí sérii družic stoupajících k nebi ve chvíli a na místě, které určí ústřední výbor (vládnoucí strany),“ prohlásil v rozhovoru se státní agenturou KCNA.

I přes silná slova ale zatím neexistují důkazy, že by se k raketovému testu skutečně schylovalo.

Agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské zdroje tento týden informovala, že žádné přípravy na straně Pchjongjangu zatím nebyly zaznamenány. Podle rozboru satelitních snímků, na který se v září odvolával server The Guardian, je však zřejmé, že KLDR už dokončila modernizaci na své hlavní odpalovací rampě v Sohae. 

Na výročí KLDR prováděla testy už v minulosti

Při pohledu do minulosti se ukazuje, že si KLDR vypouštění satelitů plánuje tak, aby se víceméně kryla právě s významnými výročími nebo jinak důležitými daty. Za odchylkami v řádu dní může stát například nevhodné počasí.

S určitostí se zatím ví pouze o jediném satelitu, který se Severokorejcům podařilo dopravit na orbitu, a to na druhý pokus v prosinci roku 2012.

Monitorovací - údajně meteorologický - satelit Kwangmjongsong-3 byl vypuštěn 13. dubna 2012 při příležitosti stého výročí narození zakladatele republiky Kim Ir-sena, které připadlo na 15. dubna. Raketa, která družici nesla, ale explodovala už minutu a půl po startu.

Mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una, který byl ve funkci pouze několik měsíců a usiloval o upevnění vlastní pozice, nepodařený test postavil do nezáviděníhodného světla.

Úspěšný pokus s náhradním satelitem si tak KLDR připsala až 12. prosince téhož roku. Proběhl při příležitosti prvního výročí úmrtí Čong-unova otce - Kim Čong-ila, který zemřel 17. prosince 2011. Zároveň byl pokus naplánován tak, aby předcházel vypuštění jihokorejského satelitu a o týden později i jihokorejským prezidentským volbám.

"Úspěšné" testy bez výsledků

KLDR za úspěšné označila i předchozí testy Kwangmjongsong-1 a Kwangmjongsong-2 z let 1998 a 2009, což ale zahraniční pozorovatelé zpochybnili. Ani data jejich uskutečnění nicméně nebyla naplánována nazdařbůh.

Vypuštění satelitu Kwangmjongsong-1 dne 31. srpna 1998 připadlo přibližně na výročí 50 let osvobození od Japonska.

Odpálení rakety nesoucí druhý satelit Kwangmjongsong-2 pak bylo naplánováno na jaro 2009, nedlouho poté, co se v Americe v lednu ujal žezla nový prezident Barack Obama. K pokusu o vypuštění satelitu nakonec došlo 5. dubna - v době, kdy se Obama v Praze právě chystal na svůj slavný projev o světě bez jaderných zbraní.

Cíl? Spojené státy, bojí se Američané

Američané se obávají, že pokud se KLDR někdy v budoucnu uchýlí k útoku jadernými zbraněmi, cílem by byli právě oni. Pchjongjang totiž Spojené státy označuje za svého hlavního nepřítele.

Šéf Severního velitelství USA (U.S. Northern Command - pozn. red. ) a Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) admirál Bill Gortney tento týden dokonce naznačil, že KLDR už podobným arzenálem disponuje.

"Odhadujeme, že mají schopnost dosáhnout naší domoviny s jadernými zbraněmi připevněnými k raketám," prohlásil Gortney s tím, že obrana USA je připravená.

Americký úřad pro protiraketovou obranu (MDA) letos v březnu oznámil, že Korea by mohla být schopná úspěšně vypustit mezikontinentální raketu ještě letos, připomněla agentura Reuters.

Jde o průzkum vesmíru, tvrdí KLDR

KLDR trvá na tom, že její rakety jsou určené výhradně k tomu, aby na oběžnou dráhu země dopravovaly družice, a že na vesmírný průzkum - kterým testy ospravedlňuje - má právo. "Nehledě na to, co o tom mohou ostatní říkat," uvedl již zmíněný ředitel Národního úřadu rozvoje vesmíru.

Podle Západu jsou ale severokorejské testy v rozporu se sankčním režimem, který je na zemi uvalen.

Kromě několika testů raket dlouhého doletu KLDR v minulosti třikrát přistoupila k testování jaderných zbraní, a to v říjnu 2006, květnu 2009 a únoru 2013.

 

Právě se děje

Další zprávy