Jižní Korea varuje KLDR před provokacemi, hrozí odvetou

ČTK ČTK
1. 4. 2013 23:55
Jihokorejský ministr obrany už připustil i preventivní útoky na vojenská zařízení KLDR
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje: Jakákoli provokace vyvolá zásadní odezvu v podobě vojenské odvety bez politických ohledů.
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje: Jakákoli provokace vyvolá zásadní odezvu v podobě vojenské odvety bez politických ohledů. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul/Washington - Situace na korejském poloostrově se dále zhoršuje.  Spojené státy vyslaly do Jižní Koreje na společné cvičení obávané stíhací letouny F-22 Raptor.

Podle agentury Reuters tím chce Washington zdůraznit odhodlání bránit svého jihokorejského spojence v případě konfliktu se Severní Koreou. Ta v posledních týdnech zintenzívnila vojenské výhrůžky vůči Jihu a jeho partnerům a Soul dnes dal najevo, že podobná varování nepodceňuje.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje po dnešním setkání s bezpečnostními činiteli prohlásila, že výhrůžky Pchjongjangu bere velmi vážně. "Jakákoli provokace proti Jižní Koreji a jejímu národu vyvolá zásadní odezvu v podobě vojenské odvety bez politických ohledů," řekla.

Ministr obrany Kim Pjong-kwan prohlásil, že v takovém případě by Jižní Korea provedla preventivní útoky na severokorejská jaderná a vojenská zařízení. "Velmi rychle bychom přistoupili k tomu, co se nazývá aktivní odstrašení, abychom neutralizovali jaderné a raketové ohrožení ze severu," řekl. Ministr zahraničí Jong Pjong-Se má o KLDR tento týden jednat se svým americkým protějškem Johnem Kerrym ve Washingtonu.

Dnes v Pchjongjangu zasedal parlament - Nejvyšší lidové shromáždění. Ohlásil personální změnu v čele vlády, kterou povede Pak Pong-ču. Tento úřad už zastával v období 2003-2007, ale byl odvolán kvůli nesplněným hospodářským reformám.

Americké stíhačky F-22, které jsou "neviditelné" pro běžné radary, přiletěly na americkou leteckou základnu Osan z Japonska. "(Severní Korea) nedosáhne ničeho vyhrožováním nebo provokacemi, které ji budou jen dále izolovat a které budou podkopávat mezinárodní úsilí o zajištění míru a stability v severovýchodní Asii," uvedlo dnes americké vojenské velitelství v Jižní Koreji.

USA před třemi dny vyslaly k cvičnému přeletu nad Jižní Koreu dva bombardéry B-2, které jsou rovněž vybaveny technologií stealth znesnadňující zachycení radary a které jsou schopny nést jaderné pumy. Jednalo se prý o "odstrašující misi".

USA a Jižní Korea zahájily společná pozemní, námořní a letecká cvičení již 1. března a manévry mají pokračovat až do 30. dubna. Konají se v době zvýšeného napětí v regionu, jež v únoru vyvolala třetí severokorejská jaderná zkouška.

Soul a Washington pořádají rozsáhlé společné manévry každoročně. Letos se jich účastní asi 10.000 amerických vojáků a 200.000 příslušníků jihokorejské armády.

Přestože spojenci každoročně opakují, že cvičení má obranný charakter, KLDR je pokaždé odsoudí jako nácvik americké invaze na Sever s cílem svržení komunistického režimu.

USA mají v Jižní Koreji přes 28 000 vojáků. Významná americká vojenská přítomnost v oblasti se datuje od korejské války z let 1950 až 1953, která skončila pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy