Zlom v korejském konfliktu. KLDR a Jižní Korea budou mít na olympiádě společný tým hokejistek

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 1. 2018 15:16
Na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu navíc půjdou delegace z KLDR i Jižní Koreje pod společnou vlajkou.
Severokorejská gymnastka se na letních olympijských hrách před dvěma lety vyfotila s jihokorejskou soupeřkou.
Severokorejská gymnastka se na letních olympijských hrách před dvěma lety vyfotila s jihokorejskou soupeřkou. | Foto: Reuters

Soul - Severní a Jižní Korea budou při slavnostním zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou. Dohodli se na tom jejich zástupci na středečních rozhovorech v demilitarizovaném pohraničním pásmu.

Obě země také postaví poprvé v historii společný olympijský tým; mělo by se jednat o družstvo hokejistek.

Zmíněné kroky ještě musí schválit Mezinárodní olympijský výbor, který se s představiteli Severní a Jižní Koreje sejde v sobotu v Lausanne.

KLDR na olympiádu, která se v Jižní Koreji uskuteční v termínu 9. až 25. února, vyšle zhruba 550člennou delegaci, uvádí se v prohlášení, které po skončení jednání vydalo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Delegace bude zahrnovat 230 roztleskávaček, 140členný orchestr, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, dále pak sportovce, vysoké činitele a novináře. Členové delegace začnou přijíždět do Jižní Koreje 25. ledna.

Severní Korea také plánuje vyslat delegaci na paralympijské hry, které se v Jižní Koreji budou konat od 9. do 18. března, dodalo jihokorejské ministerstvo.

Oznámení o severokorejské účasti na olympiádě, které zaznělo minulý týden při prvních oficiálních rozhovorech mezi oběma Korejemi od roku 2015, snížilo napětí na Korejském poloostrově po opakovaných severokorejských raketových a jaderných testech.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ale dál odmítá ukončit program vývoje jaderných raket, které mají být schopny zasáhnout území USA.

Sportovci Jižní a Severní Koreje poprvé v dějinách nastoupili společně při slavnostním zahájení olympiády v Sydney v roce 2000, napsala agentura Reuters. Speciální vlajku s vyobrazením Korejského poloostrova tehdy nesli dva vlajkonoši, jeden ze Severu a druhý z Jihu.

Stalo se tak krátce po prvním mezikorejském summitu, jímž tehdejší jihokorejský vůdce Kim Te-džung společně se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem prolomili otevřené nepřátelství mezi oběma státy z dob studené války a zahájili řadu hospodářských a humanitárních projektů.

Jako jedna země soutěžily podle agentury Reuters Severní a Jižní Korea v minulosti na některých turnajích ve stolním tenise či ve fotbale, nikdy však ještě nespojily síly na velkých akcích, jako jsou olympijské či asijské hry. Společný olympijský tým, který mají tvořit korejské hokejistky, bude tak první v historii.

Návrh ale vyvolal rozhořčené reakce jihokorejských hráček, které se necelý měsíc před olympiádou dozvěděly, že by měly nastoupit po boku úplných cizinek. Jihokorejky si stěžují, že tento krok tým oslabí, a navíc dostanou méně času na ledě, než kdyby hrály samy za sebe.

Nápad se nelíbí ani tisícům dalších obyvatel Jižní Koreje. Na webové stránky jihokorejského prezidentského Modrého domu byla tento týden zaslána více než stovka petic. Pod největší z nich se podepsalo přes 11 tisíc lidí.

"Není to jako slepit dohromady rozbitý talíř," podotkl k myšlence společného týmu jeden ze signatářů.

Video: Severokorejci překročili hranici a jednali s Jihokorejci o účasti svých sportovců na olympiádě

Severokorejci překročili hranici a jednali s Jihokorejci o účasti svých sportovů na olympiádě. | Video: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy