Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska požádal o mimořádné vystoupení ve veřejnoprávním rozhlasu a televizi (RTVS) 21. srpna. Projev bude souviset s 50. výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Ve čtvrtek o tom podle serveru sme.sk informoval mluvčí hlavy státu Roman Krpelan. Další podrobnosti nejsou známy.
V srpnu 1968 invaze armád zemí Varšavské smlouvy de facto ukončila takzvané pražské jaro, pokus československých komunistů o nastolení "socialismu s lidskou tváří". V Československu poté začalo dlouhé normalizační období, které ukončil až listopad 1989.
V prvním sledu vstoupilo na území ČSSR zhruba 100 000 vojáků, 2300 tanků a 700 letadel. Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750 000 vojáků a 6 000 tanků. Již první den okupace bylo zabito nebo smrtelně zraněno 58 československých občanů, včetně osmileté dívky.
Český prezident Miloš Zeman na rozdíl od svého slovenského protějška žádný projev na 21. srpen nechystá. Ve středu to na Twitteru oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan prezident byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná. A to je mnohem cennější než tisíc projevů po padesáti letech," sdělil.
Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) August 15, 2018
Později dodal, že Zeman byl za svůj odvážný postoj v počátcích normalizace vyhozen z práce. Podle Ovčáčka "takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní".