Kim je vzteklý a paranoidní. KLDR popravuje za nesmysly a chtěla ukrást vývoj vakcíny

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 11. 2020 7:38
Popravy za nedodržení nařízení, jež mají zabránit šíření koronaviru, přísná karanténa hlavního města Pchjongjangu nebo vytyčení pásma u čínských hranic, kde mají vojáci rozkaz zastřelit každého, kdo do něj vstoupí. Podle jihokorejské rozvědky jedná vůdce KLDR Kim Čong-un kvůli strachu z pandemie zkratkovitě a zběsile.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Nikdo vlastně neví, jestli a jak rychle se koronavirus v Severní Koreji šíří. Pchjongjang oficiálně tvrdí, že v zemi není jediný nakažený. Už v lednu ale uzavřel hranice s Čínou, odkud se nákaza začala na začátku roku šířit a s níž udržuje obchodní styky. Zprávy z nejizolovanější země na světě ale prakticky nejde ověřit. 

Podle jihokorejských tajných služeb není vůbec vyloučeno, že se do země nákaza dostala a šíří se. Napovídá tomu prý chování vůdce Kim Čong-una, který rozdává přísné tresty a nařizuje nesmyslná opatření. 

Za poslední tři měsíce nechal podle informací jihokorejské rozvědky popravit několik lidí. Například v srpnu byl zabit úředník na celním úřadě na čínských hranicích, který měl porušit přísná dovozní pravidla zavedená kvůli pandemii. Před měsícem režim popravil zaměstnance důležité směnárny v hlavním městě, protože měl být zodpovědný za klesající směnný kurz.

"Kim Čong-un podniká iracionální kroky. Vybíjí si vztek a zavádí opatření, která postrádají zdravý rozum," řekl jihokorejský poslanec Ha Te-kung v pátek na půdě parlamentu, kde informoval o zjištěních Národní zpravodajské služby.

Ta mimo jiné v pátek zaznamenala pokusy KLDR o hackerský útok na farmaceutické společnosti v Jižní Koreji, které vyvíjejí vakcíny proti koronaviru. Na konci července Severní Korea oznámila, že se pustila do vývoje vlastního preparátu.

Už v létě se objevovaly náznaky důkazů o tom, že se KLDR šíření koronaviru ubránit nedokázala. V Pchjongjangu podle diplomatických zdrojů a zahraničních reportérů docházelo k vykupování obchodů, byla zavedena povinnost nosit roušky a na tisíce lidí, včetně stovky cizinců, byla v hlavním městě uvalena karanténa. Teď je údajně Pchjongjang celý uzavřen.

Zákaz rybaření a přibližování se k čínským hranicím

Kim Čong-un od té doby přistoupil k dalším opatřením, které podle jihokorejských tajných služeb vypovídají o paranoie, do které se severokorejský diktátor propadl. Například zakázal rybaření na moři a produkci soli, protože se obává, že mořská voda může být kontaminovaná koronavirem. Omezuje obchodní styky s Čínou, svým jediným partnerem. Nebo nechal zadržet asi 100 000 tun rýže na hranicích.

Před měsícem vyšlo v severokorejské televizi během vysílání předpovědi počasí varování před žlutým prachem, který se šíří z Číny a mohl by obsahovat koronavir. Obyvatelé měli zůstat doma a nevycházet ven. Podle britské televize BBC zůstaly ulice Pchjongjangu prázdné.

Prach z pouští v Mongolsku a Číně se několikrát do roka dostane až do KLDR. Cestou se mísí s toxickými částicemi a ze zdravotního hlediska vyvolává obavy, neexistují ale vědecké důkazy o tom, že by skutečně mohl obsahovat i koronavirus.

Omezení obchodu a ekonomická krize

Kim Čong-un nechal také podél hranic s Čínou vytvořit nárazníkové pásmo, do kterého nesmí nikdo vstoupit. Vojáci mají rozkaz nemilosrdně na místě zastřelit kohokoliv, kdo by zákaz porušil. Města a někdy i celé provincie ležící podél hranic vláda tento měsíc dočasně uzavřela poté, co odhalila pašované zboží a cizí měnu.

Vlivem opatření prudce klesla obchodní výměna mezi Čínou a KLDR, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku dokonce o 73 procentních bojů. To způsobilo raketový růst cen například cukru a koření, jejichž zásoby se tenčí. Čína je pro Severní Koreu nejdůležitější obchodní partner, kvůli uzavření hranic se zahraniční pozorovatelé od začátku roku obávají hluboké ekonomické krize, která může v KLDR panovat.

Severokorejská vláda také zřejmě ještě neotevřela školy. V červnu prodloužila dětem letní prázdniny, teď se zdá, že to udělala znovu a podzimní začátek školního roku se odložil a děti se do lavic stále nevrátily. Podle oficiálních informací jde pouze o preventivní opatření. 

Video: Kim v obležení mladých Severokorejek. Svědectví odkrývají znepokojivé detaily

Kimovy ženy | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 13 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy