Moc klanu Kimů roste. Sestra vůdce dostala první funkci

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 11. 2014 12:28
Kim Jo-čong, sestra Kim Čong-una, se stala součástí nejužšího vedení Korejské strany práce. Její jmenování posiluje roli dynastie Kimů.
Kim Jo-čong - sedmadvacetiletá funkcionářka.
Kim Jo-čong - sedmadvacetiletá funkcionářka. | Foto: Youtube

Pchjongjang - Mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una se ve svých sedmadvaceti letech dočkala první důležité funkce. A ne ledajaké.

Až dosud Kim Jo-čong žádnou oficiální roli v tamní mocenské mašinérii neměla. Teď se stala součástí nejužšího vedení Korejské strany práce, informovala agentura KCNA.

Korejská strana práce má v KLDR absolutní moc. Její jmenování posiluje roli dynastie Kimů - Kim Jo-čong je po bratrovi její druhou zástupkyní ve vedení země.

Přesný název funkce Kim Jo-čong zveřejněn nebyl. KCNA uvedla pouze to, že bude "zástupkyní ředitele jednoho z oddělení ústředního výboru Korejské strany práce".

Pojmenování funkce však podle koreanistů není důležité. Zásadní je, že ji severokorejská propaganda poprvé detailněji zmínila. Respektive to, co dělá.

Až dosud se o ní mluvilo - pokud vůbec - jako o "vysoce postavené úřednici".

Těsně pod špičkou severokorejské mocenské pyramidy byla svého času i sestra bývalého diktátora a otce nynějšího severokorejského vůdce Kim Čong-ila - Kim Kjong-hi. Ta však zmizela poté, co byl loni při čistce z vedení státu odstraněn její manžel Čang Song-tchek.

Kim Jo-čong se po boku svého bratra - nejvyššího vůdce Korejské lidově demokratické republiky - objevuje už delší dobu. Na snímcích z nejrůznějších ceremonií ale vždy stála opodál a propaganda o ní téměř neinformovala.

Vůbec poprvé se v severokorejských médiích objevila v roce 2011, na pohřbu svého otce a zesnulého diktátora Kim Čong-ila.

O soukromém životě sedmadvacetileté funkcionářky se toho ví minimum. Jediné, co o ní západní média referují, je tvrzení, že měla se svým bratrem Kim Čong-unem studovat na internátě ve Švýcarsku.

 

Právě se děje

Další zprávy