Izolované Rusko objímá staronového spojence. Severní Koreu

Martin Novák Martin Novák
24. 11. 2014 14:00
Rusko investuje v KLDR miliardy. Režim Kim Čong-una dostane vítanou hospodářskou a diplomatickou vzpruhu.
Kim Čong-un se severokorejskými generály.
Kim Čong-un se severokorejskými generály. | Foto: Reuters

Moskva – Konflikt na Ukrajině sice se Severní Koreou vůbec nesouvisí, ale vypadá to, že pro režim Kim Čong-una bude spásou. Rusko se totiž při Vladimirem Putinem avízovaném "přesunu" ekonomických priorit na východ hodlá zaměřit nejen na Čínu, ale i na Severní Koreu.

Severokorejský Vicemaršál Čche Rjong-he pobýval minulý týden v Moskvě a podepsal dohody, které de facto znamenají, že vedle Číny bude režim v Pchjongjangu hospodářsky a diplomaticky ještě více než dosud podpírat i Rusko.

Jednání ruské a severokorejské delegace v Moskvě.
Jednání ruské a severokorejské delegace v Moskvě. | Foto: Reuters

Putin smazal Pchjongjangu dluh ve výši deseti miliard dolarů a oznámil obrovské ruské investice do severokorejské železnice, oceláren, ropných rafinerií a do stavby plynovodu z Ruska přes KLDR do Jižní Koreje.

Ta sice zůstává ideologickým nepřítelem severu, ale po dokončení plynovodu se pro KLDR rýsují roční tranzitní poplatky ve výši několika stovek milionů dolarů.

Ruský prezident hovořil o Severní Koreji v tak přátelském duchu jako ještě nikdy předtím.

"Uchováváme přátelské vztahy se svým sousedem, Korejskou lidově demokratickou republikou. Prohlubování politické a ekonomické spolupráce je v zájmu lidu obou zemí a napomáhá bezpečnosti a stabilitě v regionu," řekl ruský prezident v projevu, přenášeném živě ruskou televizí.

Ruská vláda navíc razantněji než v minulosti odvrhla kritiku KLDR na půdě Organizace spojených národů kvůli lidským právům. Dokument o 400 stranách popisuje otřesné poměry v zemi.

"OSN by neměla být soudním orgánem nebo se stylizovat do role žalobce," odmítl rezoluci o porušování lidských práv na severu Koreje šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Podle německého časopisu Der Spiegel je dokonce na stole návrh na oboustranné zrušení víz mezi Ruskem a Severní Koreou.

Vztahy mezi Moskvou a Pchjongjangem po rozpadu Sovětského svazu poněkud ochladly. Jelcinovo Rusko KLDR k ničemu příliš nepotřebovalo.

K obratu došlo s nástupem Vladimira Putina. Už v červenci 2000 – sedm měsíců po příchodu do Kremlu – se setkal s Kim Čong-ilem v Moskvě.

Pro Putinovo Rusko byla Severní Korea kartou v mocenské hře v Asii. Rusko a Čína vystupují jako ochránci KLDR, zatímco na druhé straně barikády stojí Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko.

V srpnu 2011 tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv dokonce hostil Kim Čong-ila na třídenním summitu v Ulan-Ude. Pět měsíců před jeho smrtí.

Současný vládce a pokračovatel dynastie Kimů  - Kim Čong-un - zatím v Rusku nebyl, ale delegace minulý týden podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap kromě jiného dojednávala jeho návštěvu Moskvy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Evropská komise odmítla českou žádost o odklad ohledně vyjádření ke kontrole střetu zájmů při rozdělování eurodotací

České úřady chtěly odklad 60 dní, Evropská komise ale žádost zamítla. A co víc, určila jim šibeniční termín. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. O tom, jak se v Česku zlepšila kontrola střetu zájmů při rozdělování eurodotací, musí politické špičky informovat Brusel do dvou dní. Konečnou lhůtu jim minulý pátek v dopise, který má iROZHLAS.cz k dispozici, stanovil na tuto středu. Nedávno přitom přišlo z unie varování: když se prověrky nezlepší, může přijít stopka peněz z eurofondů.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy