Izolované Rusko objímá staronového spojence. Severní Koreu

Martin Novák Martin Novák
24. 11. 2014 14:00
Rusko investuje v KLDR miliardy. Režim Kim Čong-una dostane vítanou hospodářskou a diplomatickou vzpruhu.
Kim Čong-un se severokorejskými generály.
Kim Čong-un se severokorejskými generály. | Foto: Reuters

Moskva – Konflikt na Ukrajině sice se Severní Koreou vůbec nesouvisí, ale vypadá to, že pro režim Kim Čong-una bude spásou. Rusko se totiž při Vladimirem Putinem avízovaném "přesunu" ekonomických priorit na východ hodlá zaměřit nejen na Čínu, ale i na Severní Koreu.

Severokorejský Vicemaršál Čche Rjong-he pobýval minulý týden v Moskvě a podepsal dohody, které de facto znamenají, že vedle Číny bude režim v Pchjongjangu hospodářsky a diplomaticky ještě více než dosud podpírat i Rusko.

Jednání ruské a severokorejské delegace v Moskvě.
Jednání ruské a severokorejské delegace v Moskvě. | Foto: Reuters

Putin smazal Pchjongjangu dluh ve výši deseti miliard dolarů a oznámil obrovské ruské investice do severokorejské železnice, oceláren, ropných rafinerií a do stavby plynovodu z Ruska přes KLDR do Jižní Koreje.

Ta sice zůstává ideologickým nepřítelem severu, ale po dokončení plynovodu se pro KLDR rýsují roční tranzitní poplatky ve výši několika stovek milionů dolarů.

Ruský prezident hovořil o Severní Koreji v tak přátelském duchu jako ještě nikdy předtím.

"Uchováváme přátelské vztahy se svým sousedem, Korejskou lidově demokratickou republikou. Prohlubování politické a ekonomické spolupráce je v zájmu lidu obou zemí a napomáhá bezpečnosti a stabilitě v regionu," řekl ruský prezident v projevu, přenášeném živě ruskou televizí.

Ruská vláda navíc razantněji než v minulosti odvrhla kritiku KLDR na půdě Organizace spojených národů kvůli lidským právům. Dokument o 400 stranách popisuje otřesné poměry v zemi.

"OSN by neměla být soudním orgánem nebo se stylizovat do role žalobce," odmítl rezoluci o porušování lidských práv na severu Koreje šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Podle německého časopisu Der Spiegel je dokonce na stole návrh na oboustranné zrušení víz mezi Ruskem a Severní Koreou.

Vztahy mezi Moskvou a Pchjongjangem po rozpadu Sovětského svazu poněkud ochladly. Jelcinovo Rusko KLDR k ničemu příliš nepotřebovalo.

K obratu došlo s nástupem Vladimira Putina. Už v červenci 2000 – sedm měsíců po příchodu do Kremlu – se setkal s Kim Čong-ilem v Moskvě.

Pro Putinovo Rusko byla Severní Korea kartou v mocenské hře v Asii. Rusko a Čína vystupují jako ochránci KLDR, zatímco na druhé straně barikády stojí Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko.

V srpnu 2011 tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv dokonce hostil Kim Čong-ila na třídenním summitu v Ulan-Ude. Pět měsíců před jeho smrtí.

Současný vládce a pokračovatel dynastie Kimů  - Kim Čong-un - zatím v Rusku nebyl, ale delegace minulý týden podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap kromě jiného dojednávala jeho návštěvu Moskvy.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy