Kim a omluva? Ani omylem, říká Čína

man
24. 10. 2006 13:14
Peking/Soul - Kim Čong-il nevyslovil žádnou lítost či omluvu nad atomovým testem a odmítl zaručit, že KLDR neprovede další.

Uvedlo to čínské ministerstvo zahraničí.

Peking tak dementoval dřívější informace některých asijských médií o tom, že severokorejský vůdce při setkání s čínskou delegací pokusu litoval a slíbil, že další testy už nebudou a KLDR se vrátí k mezinárodním rozhovorům o jejím jaderném programu.

Nic jsme nezaslechli

Mluvčí čínského ministerstva Liou Ťien-čchao dnes na tiskové konferenci oznámil, že nic takového v rozhovoru čínských zástupců s Kim Čong-ilem nezaznělo.

"Zprávy o omluvě či lítosti jsou nepravdivé. Žádnou omluvu nebo něco, co by ji připomínalo, jsme od severokorejského vůdce skutečně neslyšeli," sdělil mluvčí.

Zadržená loď v hongkongském přístavu.
Zadržená loď v hongkongském přístavu. | Foto: Reuters

Podle něj ale Pchjongjang momentálně nemá v plánu další test. Ale uskuteční ho, pokud bude cítit velký tlak ze zahraničí, zejména z USA.

Čína stejně jako Rusko podpořila v Radě bezpečnosti OSN sankce proti Severní Koreji, které navrhly Spojené státy a Japonsko. Nechce však, aby se dále zpřísňovaly v obavách, že způsobí v KLDR humanitární katastrofu a tamní režim zkolabuje.

Baradejovi se sankce nelíbí

Pochybnosti o smyslu sankcí v noci na dnešek vyjádřil ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej. Podle něj sankce Severokorejce spíše zradikalizují a oddálí trvalé řešení jaderné krize.

"Věřím tomu, že severokorejský problém je možné nadále vyřešit u jednacího stolu," prohlásil Baradej.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

EXKLUZIVNÍ REPORTÁŽE Z MÍSTA

Nepřímo obvinil z podílu na severokorejském atomovém testu i Spojené státy, které podle něj udělaly chybu, když odmítly dát Kim Čong-ilovi bezpečnostní garance a neujistily ho, že na Severní Koreu nezaútočí.

Severokorejská loď zadržena v Hongkongu

Hongkongské úřady včera poprvé od vyhlášení sankcí 14. října zadržely podezřelou severokorejskou loď. Policie prohledala její náklad a poté plavidlu Kang Nam I odmítla povolit opuštění přístavu.

Plavidlo podle blíže neupřesněných informací "porušilo bezpečnostní předpisy". Kapitán lodi byl údajně překvapený a tvrdil, že o jaderném testu ani sankcích nic neví.

V rámci sankcí uložila Rada bezpečnosti OSN všem zemím, aby kontrolovaly severokorejská plavidla a zjišťovaly, zda na palubách nepřevážejí materiál pro jaderný program. Čína, Rusko a Japonsko kontroly provádějí, ale až do dnešního případu v Hongkongu zatím žádná loď nebyla zadržena.

Severokorejské vojákyně při vykládání lodi v přístau Sinuijdžu o čínských hranic.
Severokorejské vojákyně při vykládání lodi v přístau Sinuijdžu o čínských hranic. | Foto: Reuters

Jihokorejská vláda v problémech

Jižní Korea dosud s prohledáváním lodí svého severního souseda váhá, protože se obává eskalace a případného válečného konfliktu. Kvůli krizi vyvolané jaderným testem dnes rezignoval na funkci jihokorejský ministr obrany Jun Kvang-ung.

Důvod neuvedl, ale podle agentury Jonhap za jeho odchodem stojí kritika vlády za pomalou a nedostatečnou reakci na atomový výbuch v KLDR.

Média i opozice například kritizují fakt, že kabinet nezveřejnil žádnou jasnou strategii pro případ války se Severní Koreou a zpravodajská služba se několikrát zmýlila v určení místa, kde KLDR test uskutečnila.

 

Právě se děje

Další zprávy