Keňská policie zatkla na letišti dvě turistky, které měly náramky ze slonoviny

ČTK ČTK
20. 8. 2019 12:41
Keňská policie za poslední týden zatkla na letišti v metropoli Nairobi dvě zahraniční turistky kvůli tomu, že na sobě měly náramek ze slonoviny. S odkazem na sdělení místních úřadů o tom v pondělí informovala agentura AFP. Obě zadržené byly propuštěny po zaplacení pokuty jeden milion keňských šilinků (téměř 226 tisíc korun). Obchod se slonovinou je v Keni zakázaný od roku 1989.
Náramek ze slonoviny - ilustrační foto.
Náramek ze slonoviny - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Padesátiletou turistku ze Španělska úřady zadržely v neděli kvůli náramku o hmotnosti 25 gramů. Žena se pak přiznala k nelegálnímu držení slonoviny a byla propuštěna. Minulou středu policie zadržela ze stejného důvodu Francouzku, u které byl postup obdobný.

"Možná je to legální v jiných zemích, ale tady ne. Právě tohle vede pytláky k tomu, že se snaží uspokojit poptávku po slonovině," řekl agentuře AFP nejmenovaný keňský činitel.

Experti a vládní činitelé ze 180 zemí světa v těchto dnech zasedají v Ženevě, aby posílili mezinárodní pravidla upravující obchod se slonovinou, rohy nosorožců a dalšími ohroženými druhy zvířat a rostlin. Řada zemí ze střední, východní a západní Afriky usiluje o to, aby byli sloni zařazeni do nejvíce restriktivní části mezinárodní dohody o obchodu s volně žijícími živočichy CITES. To by znamenalo absolutní zákaz obchodu se slonovinou.

Několik zemí z jižní Afriky, kde žije slonů nejvíce a kde jsou lépe chráněni, naopak požaduje právo na prodej svých zásob slonoviny. Podle jejich názoru by se tím uspokojila poptávka po slonovině, která je hlavní pobídkou pro pytláky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy