Keňská policie zatkla na letišti dvě turistky, které měly náramky ze slonoviny

ČTK ČTK
20. 8. 2019 12:41
Keňská policie za poslední týden zatkla na letišti v metropoli Nairobi dvě zahraniční turistky kvůli tomu, že na sobě měly náramek ze slonoviny. S odkazem na sdělení místních úřadů o tom v pondělí informovala agentura AFP. Obě zadržené byly propuštěny po zaplacení pokuty jeden milion keňských šilinků (téměř 226 tisíc korun). Obchod se slonovinou je v Keni zakázaný od roku 1989.
Náramek ze slonoviny - ilustrační foto.
Náramek ze slonoviny - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Padesátiletou turistku ze Španělska úřady zadržely v neděli kvůli náramku o hmotnosti 25 gramů. Žena se pak přiznala k nelegálnímu držení slonoviny a byla propuštěna. Minulou středu policie zadržela ze stejného důvodu Francouzku, u které byl postup obdobný.

"Možná je to legální v jiných zemích, ale tady ne. Právě tohle vede pytláky k tomu, že se snaží uspokojit poptávku po slonovině," řekl agentuře AFP nejmenovaný keňský činitel.

Experti a vládní činitelé ze 180 zemí světa v těchto dnech zasedají v Ženevě, aby posílili mezinárodní pravidla upravující obchod se slonovinou, rohy nosorožců a dalšími ohroženými druhy zvířat a rostlin. Řada zemí ze střední, východní a západní Afriky usiluje o to, aby byli sloni zařazeni do nejvíce restriktivní části mezinárodní dohody o obchodu s volně žijícími živočichy CITES. To by znamenalo absolutní zákaz obchodu se slonovinou.

Několik zemí z jižní Afriky, kde žije slonů nejvíce a kde jsou lépe chráněni, naopak požaduje právo na prodej svých zásob slonoviny. Podle jejich názoru by se tím uspokojila poptávka po slonovině, která je hlavní pobídkou pro pytláky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy