Keňská policie zatkla na letišti dvě turistky, které měly náramky ze slonoviny

ČTK ČTK
20. 8. 2019 12:41
Keňská policie za poslední týden zatkla na letišti v metropoli Nairobi dvě zahraniční turistky kvůli tomu, že na sobě měly náramek ze slonoviny. S odkazem na sdělení místních úřadů o tom v pondělí informovala agentura AFP. Obě zadržené byly propuštěny po zaplacení pokuty jeden milion keňských šilinků (téměř 226 tisíc korun). Obchod se slonovinou je v Keni zakázaný od roku 1989.
Náramek ze slonoviny - ilustrační foto.
Náramek ze slonoviny - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Padesátiletou turistku ze Španělska úřady zadržely v neděli kvůli náramku o hmotnosti 25 gramů. Žena se pak přiznala k nelegálnímu držení slonoviny a byla propuštěna. Minulou středu policie zadržela ze stejného důvodu Francouzku, u které byl postup obdobný.

"Možná je to legální v jiných zemích, ale tady ne. Právě tohle vede pytláky k tomu, že se snaží uspokojit poptávku po slonovině," řekl agentuře AFP nejmenovaný keňský činitel.

Experti a vládní činitelé ze 180 zemí světa v těchto dnech zasedají v Ženevě, aby posílili mezinárodní pravidla upravující obchod se slonovinou, rohy nosorožců a dalšími ohroženými druhy zvířat a rostlin. Řada zemí ze střední, východní a západní Afriky usiluje o to, aby byli sloni zařazeni do nejvíce restriktivní části mezinárodní dohody o obchodu s volně žijícími živočichy CITES. To by znamenalo absolutní zákaz obchodu se slonovinou.

Několik zemí z jižní Afriky, kde žije slonů nejvíce a kde jsou lépe chráněni, naopak požaduje právo na prodej svých zásob slonoviny. Podle jejich názoru by se tím uspokojila poptávka po slonovině, která je hlavní pobídkou pro pytláky.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy